Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rzucenie palenia zmniejsza objawy depresji!

Rzucenie palenia zmniejsza objawy depresji!
Lekarze i naukowcy apelują: rzućcie palenie! (Fot. Getty Images)
Choć nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że palenie papierosów to szkodliwy nałóg, pożegnanie się z nim bynajmniej nie jest proste. Wielu palaczy obawia się, że rzucając palenie będą doświadczać gorszego samopoczucia, drażliwości i problemów z koncentracją. Okazuje się, że obawy te są bezpodstawne.
Reklama
Reklama

Eksperci od lat alarmują, że palenie papierosów to jeden z najbardziej wyniszczających nałogów. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, uzależnienie od nikotyny każdego roku zabija ponad osiem milionów ludzi. Prowadzi ono bowiem do rozwoju takich schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, rozedma płuc, niewydolność oddechowa, zawał serca czy udar mózgu. Konsekwencje palenia papierosów skłaniają coraz więcej osób do pożegnania się z tym szkodliwym przyzwyczajeniem. 

Wielu uzależnionych obawia się jednak przykrych dolegliwości towarzyszących procesowi rzucania palenia. Panuje przekonanie, że przez długi czas dokuczać nam będzie gorszy nastrój, drażliwość i kłopoty z koncentracją spowodowane nieodpartą chęcią sięgnięcia po papierosa. Okazuje się, że obawy te są bezpodstawne. Rezultaty nowego badania naukowego wskazują, iż na rzuceniu palenia skorzystają nie tylko nasze płuca i układ krążenia, ale także psychika. Grupa naukowców dowiodła bowiem, że pożegnanie się z nałogiem prowadzi do polepszenia samopoczucia, obniżenia poziomu lęku, a nawet złagodzenia objawów depresji.

Autorzy badania, którego wyniki trafiły właśnie do Cochrane Library, przyjrzeli się korelacji między paleniem papierosów a zdrowiem psychicznym. W tym celu przeanalizowali oni dane pozyskane od niemal 170 tys. uczestników, którzy wzięli udział w 102 przeprowadzonych wcześniej badaniach. Każde z nich trwało co najmniej sześć tygodni i dostarczało informacji na temat zmian zachodzących w zdrowiu psychicznym uczestników oraz skuteczności rzucania przez nich palenia. Dokonując obszernej analizy wszystkich danych badacze doszli do wniosku, że wbrew obawom palaczy, pożegnanie się z nałogiem nie pogarsza samopoczucia, przeciwnie – ma pozytywny wpływ na psychiczny dobrostan.

Badanie ujawniło, iż u 24 proc. uczestników, którym udało się rzucić palenie, odnotowano zmniejszenie objawów depresji, zaś u 44 proc. badanych zmniejszył się poziom lęku. "Palacze bardzo często wierzą, że papierosy są im potrzebne, gdy czują się zestresowani i mają gorszy nastrój. Dowody naukowe wskazują na coś innego. Nasze badanie dowiodło, iż korelacja między zaprzestaniem palenia a poprawą samopoczucia jest wyraźna u wielu osób" – komentuje dr Gemma Taylor, główna autorka badania. Uczona zaznacza, że nieprzyjemne objawy odstawienia trwają zwykle kilka tygodni. Gra jest jednak warta świeczki. "Możesz być pewny, że kiedy rzucisz palenie, będziesz nie tylko zdrowszy, ale i szczęśliwszy" – podkreśla.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama