Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Robienie kilku rzeczy jednocześnie wywołuje smutek i strach

Robienie kilku rzeczy jednocześnie wywołuje smutek i strach
Wielozadaniowość jest powszechną praktyką... (Fot. Getty Images)
Multitasking nie jest nowy, ale jeszcze do niedawna był bardzo pożądaną umiejętnością. Najnowsze badania udowadniają tymczasem, że wykonywanie kilku zadań jednocześnie upośledza rozumienie i daje gorsze efekty.
Reklama
Reklama

"Ludzie podczas pracy w trybie wielozadaniowości doświadczają stresu, ich twarze mogą wyrażać nieprzyjemne emocje, co może mieć negatywne konsekwencje dla całej kultury biurowej" - zauważa autor badania, Ioannis Pavlidis, z University of Houston. Dodaje też, że osoby zaangażowane w wielozadaniowość wydawały się znacznie bardziej smutne niż osoby, które tego nie zrobiły.

"Co ciekawe, w grupie wielozadaniowej smutek mieszał się z odrobiną strachu" - stwierdza Pavlidis. "Wielozadaniowość nakłada uciążliwe obciążenie umysłowe i wiąże się z podwyższonym stresem, który wydaje się wywoływać widoczny smutek. Jednoczesny początek strachu jest intrygujący i prawdopodobnie zakorzeniony w podświadomym oczekiwaniu na kolejne zakłócenie"- opowiada naukowiec.

Ponieważ wielozadaniowość jest powszechną praktyką, dla wielu osób przejawianie tych negatywnych emocji może trwać przez cały dzień pracy. Negatywne przejawy emocji mogą mieć znaczący wpływ na kulturę pracy w firmie, gdyż rozprzestrzeniają się w grupie lub miejscu pracy pod wpływem świadomych lub nieświadomych zachowań pracowników.

Nawet osoby uważane za wprawnych zadaniowych żonglerów, radzą sobie gorzej z sortowaniem różnych informacji. (Fot. Getty Images)

Te doniesienia potwierdzają wcześniejsze sugestie wskazujące na negatywny wpływ wielozadaniowości. Wielu ekspertów, w oparciu o liczne badania, zaleca skupienie się na jednym zadaniu, aby wykonać je szybko i poprawnie. Okazuje się bowiem, że nawet osoby uważane za wprawnych zadaniowych żonglerów, radzą sobie gorzej z sortowaniem różnych informacji, wykazują również większą trudność w przechodzeniu z jednego zadania do drugiego i mają większy problem z koncentracją i skupieniem. Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, odnosi się to również do sytuacji, w których wielozadaniowość nie jest konieczna.

"Badaliśmy ludzi, którzy byli przewlekłymi wielozadaniowcami, i nawet, gdy nie prosiliśmy ich o zrobienie czegoś zbliżonego do poziomu wykonywanej przez nich wielozadaniowości, ich procesy poznawcze były upośledzone" – spuentował Clifford Nass, także badający to zjawisko. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama