Menu

Psi trening czystości

Psi trening czystości
Psy ze schroniska mogą mieć kłopot z utrzymaniem czystości w domu... (Fot. Getty Images)
Jak nauczyć psa czystości? Nie ma cudów, podstawą są częste spacery - uważa behawiorystka Aneta Awtoniuk. Trening czystości wygląda podobnie w przypadku szczeniaka, jak i psa, którego wzięliśmy ze schroniska.
Reklama

Psy ze schroniska mogą mieć kłopot z utrzymaniem czystości w domu, gdyż na ogół w schroniskach mieszkają w budach i poruszają się w obrębie wybiegu, przez co nie mają wyrobionego odruchu, by wychodzić na zewnątrz. Brudzą tam, gdzie mieszkają, gdzie śpią.

„Kiedy taki pies trafia do naszego domu, traktujmy go tak, jakby niczego nie umiał, zaczynamy od zera. Wychodźmy z nim na dwór po spaniu, po jedzeniu i po zabawie. Przy czym zabawa to jest każdy rodzaj aktywności, która pobudza psa” – tłumaczy behawiorystka Aneta Awtoniuk, która w programie „Super Pies” na antenie Polsatu, pokazuje i uczy, jak wychować psa.

Pies potrzebuje nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale potrzebuje też spacerów... (Fot. Getty Images)

Trening czystości ze szczeniakiem zajmie dwa, trzy tygodnie. Z dorosłym psem, nawet jeśli jest ze schroniska, ten czas jest dużo krótszy.

Kłopotliwe bywają pierwsze noce z nowym lokatorem. „Na początku trzeba, co dwie, trzy godziny wstawać z budzikiem i wyprowadzać psa” – stwierdza ekspertka. Oczywiście, stopniowo wydłużamy czas snu.

Behawiorystka odradza używanie podkładów higienicznych w mieszkaniu. „One uczą psa, żeby się załatwiał się w domu, czyli w gnieździe. To nie jest specjalnie dobre dla zwierzaka, bo najpierw go uczymy załatwiać się na podkłady, a potem go tego oduczamy i nakłaniamy do załatwiania się na zewnątrz, czyli dodajemy sobie roboty” – wyjaśnia Awtoniuk.

W przypadku małych psów ekspertka nie jest zwolenniczką kuwet. „Bez względu na gabaryty pies to ciągle pies, zwierzę. Więc potrzebuje nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale potrzebuje też spacerów, kontaktu z innymi psami. Musi węszyć, poznawać nowe miejsca, by być szczęśliwym i zdrowym psychicznie” – uważa ekspertka. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.06.2020
GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

Sport


Sport

Reklama