Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przyprawy dodają smaku, ale czy leczą?

Przyprawy dodają smaku, ale czy leczą?
Porozmawiajmy o przyprawach! (Fot. Getty Images)
To celebryci w kuchni. Bez nich większość potraw byłaby nijaka w smaku. Przypisuje im się także właściwości prozdrowotne. Tylko, czy aby na pewno słusznie?
Reklama
Reklama

Gdy w 2013 Beyonce ogłosiła, że swoją smukłą sylwetkę zawdzięcza napojowi na bazie pieprzu cayenne, syropu klonowego, cytryny i wody, wspomniana przyprawa znikała ze sklepowych półek w mgnieniu oka. Gdy badania wskazały, że papryczka chili sprzyja odchudzaniu, palące potrawy z jej dodatkiem stały się hitem, podobnie jak złote latte z dodatkiem kurkumy. Ale czy przyprawy naprawdę pomagają nam zapobiegać chorobom?

Jedną z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych przypraw są papryczki chili. W wielu badaniach analizowano ich potencjalny wpływ na nasze zdrowie - ale stwierdzono zarówno korzystne, jak i niekorzystne wyniki.

W 2019 roku włoskie badanie wykazało, że w przypadku ludzi, którzy spożywali jedzenie przyprawione papryczkami chili cztery razy w tygodniu, ryzyko śmierci było mniejsze niż w przypadku tych, którzy nigdy nie jedli papryczek chili. Potwierdziło to spostrzeżenia chińskich naukowców, którzy w 2015 roku ogłosili, że spożywanie pikantnych potraw prawie codziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc.

"Główne ustalenia były takie, że wyższe spożycie pikantnych potraw wiąże się z niższym ryzykiem śmierci, szczególnie zgonów z powodu raka, chorób serca i chorób układu oddechowego" - informuje Lu Qi, profesor żywienia z Harvardu. Nie oznacza to jednak, że rozpoczęcie spożywania dużych ilości papryczek chili ochroni twoje zdrowie - lub uchroni cię przed chorobami układu oddechowego - w krótkim okresie.

Nauka wielokrotnie zajmowała się wpływem papryczek chilli na ludzkie zdrowie. (Fot. Getty Images)

Kolejną popularną przyprawą, która jest powszechnie uważana za mającą korzystny wpływ na ludzkie zdrowie, jest kurkuma. Kolejne badania dostarczały kolejnych dowodów na to, że warto sięgać po następne złote latte, poranek rozpoczynać od naparu z imbiru, cytryny, miodu i kurkumy.

W ramach swojej pracy Kathryn Nelson, asystent naukowy w Institute of Minnesota's Institute for Therapeutics Discovery and Development, przygląda się cząsteczkom, aby sprawdzić, czy mogą one być związkiem dla nowego leku. Postanowiła zbadać kurkuminę (związek znajdujący się w kurkumie) po tym, jak ciągle napotykała informacje o jej właściwościach zdrowotnych.

"Naukowcy są w stanie wywierać wpływ na komórki hodowane w probówkach, dodając do nich związki i obserwując, co dzieje się z komórkami" – ocenia w BBC badaczka. Odkryła jednak, że kurkumina nie jest biologicznie dostępna - co oznacza, że ciało nie może z niej skorzystać po strawieniu. Nelson podkreśla, że kurkuma może mieć coś korzystnego, ale nie wynika to z właściwości kurkuminy. Ocenia, że spożywanie dużej ilości kurkumy nie jest szkodliwe, ale nie radziłaby jej używać jako sposobu na "uzdrowienie" .

Badacze wskazują, że jedną z przyczyn, dla których przyprawy mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie zależy od tego z czym je jemy i dlaczego je jemy. Na przykład istnieje tendencja do używania ich zamiast soli. Przyprawy sprawiają, że jedzenie jest smaczne i aromatyczne, i mogą być zdrowszą alternatywą dla soli.

Kurkuma w umiarze może być bardzo wartościową przyprawą. (Fot. Getty Images)

Dlatego chociaż złote latte nie wyrządzą nam żadnej krzywdy, nie powinniśmy polegać na nich tej kuchni i z pewnością są szczyptą smaku i zdrowia, najlepiej jeśli wzbogacają smak zdrowych i zbilansowanych posiłków. Wtedy mamy nie tyle szczyptę, co pełnię zdrowia na talerzu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama