Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prastare antidotum na ból i stres?

Prastare antidotum na ból i stres?
Olejki eteryczne to samo zdrowie! (Fot. Thinkstock)
Nie tylko pomagają nam się odprężyć i niwelują stres czy napięcie, ale i zwalczają dolegliwości związane z reumatyzmem czy niewłaściwym trawieniem. Olejki eteryczne to znane od tysięcy lat naturalne antidotum na większość ludzkich bolączek.
Reklama
Reklama

Olejki eteryczne to aromatyczne związki występujące w przyrodzie, które ludzkość wykorzystuje w leczeniu rozmaitych dolegliwości już od tysięcy lat. Pochodzące od kwiatów, kory drzew czy nasion roślin substancje pomagają m.in. w zwalczaniu problemów z trawieniem, niwelowaniu bólu głowy czy łagodzeniu objawów reumatyzmu. Są nieodłączną częścią masażu, nadając mu charakter wyjątkowego relaksacyjnego rytuału. Ich celem jest wszak również poprawa samopoczucia – badania wykazały, że aromaterapia może istotnie zmniejszyć lęk, stres i bezsenność.

Stosowanie olejków eterycznych jawi się więc jako istne antidotum na większość problemów człowieka XXI wieku. "Każdy olejek eteryczny lub zapach może działać jako środek terapeutyczny” – wyjaśnia psycholog Pamela Dalton. "Odnosi on pożądany skutek jedynie wówczas, gdy odczuwając przyjemny zapach kojarzymy go z pozytywnym stanem emocjonalnym – na przykład odprężeniem lub ożywieniem” – dodaje ekspertka.

Każdy spośród dostępnych olejków ma nieco inne zastosowanie. Cytryna, lawenda i mięta pieprzowa stanowią doskonały zestaw dla początkujących. Właściwości oczyszczające cytryny dodają energii i wigoru, zaś lawenda może zmniejszyć lęk i zrelaksować mózg. Mięta pieprzowa z kolei pomaga zwalczyć sezonowe alergie. Warto wypróbować też bergamotkę, która ma szerokie spektrum działania – od likwidowania zaburzeń trawienia, aż po łagodzenie objawów depresji.

Gdy odczuwamy pierwsze objawy przeziębienia, sięgnijmy po eukaliptus. Korzyści zdrowotne tego olejku obejmują leczenie przeziębień i grypy oraz redukcję dolegliwości bólowych. Jeśli zaś miewamy problemy ze snem, odpowiedzią jest rumianek. Słodka pomarańcza to natomiast naturalny lek na zły nastrój oraz... łagodny afrodyzjak. "Pamiętajmy o tym, by zwracać uwagę na czystość olejków eterycznych – powinny one zawierać tylko jeden składnik” – radzi Dalton.

Istnieje psychosomatyczny aspekt używania olejków eterycznych. Ekspertka zauważa bowiem, iż to, co działa u jednej osoby, u innej może nie przynieść pozytywnych rezultatów. "Aromaterapia jest niezwykle skuteczna, ale z mojego doświadczenia wynika, że nie ma gotowych recept, które będą działać u wszystkich tak samo” – tłumaczy. Warto więc poszukać i spróbować różnych olejków eterycznych, by odnaleźć idealne dla siebie, zachwycające kojącym aromatem antidotum na ból i stres.

Olejki do aromaterapii pozyskuje się z naturalnych składników. (Fot. Thinkstock)

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama