Menu

Poznaj 10 zasad, które uchronią ciebie i...

Poznaj 10 zasad, które uchronią ciebie i...
Twojego smartfona!
Reklama
Reklama
Rośnie liczba użytkowników urządzeń przenośnych. I coraz częściej znajdują one zastosowanie w biznesie. Niestety, gadżety te są na ogół słabiej chronione od komputerów PC. Nie uszło to uwadze cyberprzestępców, którzy chętnie rozwijają swój proceder na rynku mobilnym. Jak się chronić przed atakami mobilnymi?

1. Nie pobieraj aplikacji z nieoficjalnych źródeł

Ryzyko pobrania i zainstalowania szkodliwego softu można zmniejszyć, jeśli będzie się korzystało z usług oficjalnych sklepów, np. Apple App Store lub Google Play Store. Powinno się też wyłączyć domyślne ustawienie systemu operacyjnego Android dopuszczające instalację oprogramowania z innych źródeł.

2. Sprawdzaj poziom uprawnień

Android jest najczęściej atakowanym systemem mobilnym na świecie, dlatego trzeba zawsze sprawdzać, o jakie uprawnienia prosi nas jakiś program. Czasem ich zakres nie przystaje do przeznaczenia aplikacji, np. kalkulator wymaga od użytkownika dostępu do aparatu lub systemu GPS. Takie żądanie to sygnał, że może chodzić o szkodliwy softaware.

3. Patrz, w jakie linki klikasz

Cyberprzestępcy często wysyłają wiadomości tekstowe z odsyłaczami do stron WWW, rozpoczynających pobieranie szkodliwej aplikacji. Użytkownik, który skorzysta z takiego odsyłacza, może zainfekować swój telefon. Problem w tym, że dokładne sprawdzanie adresu URL nie jest łatwe, ponieważ ekrany smartfonów są niewielkie, a miejsce na pasku adresu ograniczone. Sprawę dodatkowo utrudnia coraz powszechniejsze korzystanie z serwisów skracających adresy URL. Najlepiej więc powstrzymać się od korzystania z odsyłaczy pochodzących z nieznanego lub niezaufanego źródła.

4. Uważaj na publiczne sieci bezprzewodowe

Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas korzystania z niezabezpieczonych i publicznych sieci bezprzewodowych. Każdy obserwujący ruch w takiej sieci zobaczy wszystkie nieszyfrowane dane (m.in. nazwy użytkownika i hasła), przesyłane w postaci otwartego tekstu. Można tego uniknąć przez odwiedzanie wyłącznie serwisów i usług szyfrujących ruch z wykorzystaniem protokołu HTTPS.

5. Blokuj niechciane reklamy

Wiele serwisów WWW i aplikacji na urządzenia przenośne czerpie zyski z tzw. pakietów AdKit, które zbierają informacje o internaucie, aby potem wyświetlać reklamy lepiej dopasowane do jego zainteresowań. Może to oznaczać naruszenie prywatności użytkownika. Rozwiązaniem jest zainstalowanie oprogramowania blokującego wyświetlanie reklam, np. AdBlocka.

6. Nie zapomnij się wylogować

Kiedy kończysz przeglądanie serwisu WWW, powinieneś się z niego wylogować. Przestępcy umieją bowiem wykorzystać każdą lukę w zabezpieczeniach przeglądarek instalowanych na telefonach komórkowych.

7. Zainstaluj antywirusa

Dość skuteczną ochronę zapewniają bezpłatne programy antywirusowe na telefony z Androidem, oferowane przez niektórych producentów software'u. Należy jednak uważać na fałszywe antywirusy, najczęściej będące oprogramowaniem typu ransomware. Przed pobraniem mobilnego antywirusa należy się więc upewnić (np. czytając fora internetowe lub opinie o produkcie), czy nie jest on aby złośliwym robakiem wyłudzającym pieniądze w zamian za możliwość odblokowania niezbędnych użytkownikowi usług, które sam uprzednio zablokował.

8. Uważaj na ataki przez porty USB

Chodzi o przesłanie szkodliwego oprogramowania z zainfekowanego komputera PC po podłączeniu do niego telefonu za pomocą kabla USB. Nawet jeśli chciałeś tylko naładować baterię, możesz paść ofiarą cyberataku. Dobrym i niedrogim sposobem zabezpieczenia się przed tym zagrożeniem jest korzystanie z tzw. prezerwatyw USB (ang. USB Condoms), które zapobiegają odczytywaniu danych z telefonu i zapisywaniu ich na nim.

9. Aktualizuj system operacyjny

Dobrze jest regularnie aktualizować system operacyjny. Wynikają z tego trzy korzyści: usprawnienie działania, uzyskanie dostępu do nowych funkcji i zwiększenie bezpieczeństwa smartfonu.

10. Blokuj ekran

Każdy, w czyje ręce wpadnie niezablokowany telefon, ma taki sam dostęp do wszystkich przechowywanych na nim informacji, jak właściciel. Warto więc ustawić choćby najbardziej podstawową blokadę ekranu w ustawieniach systemowych (np. odblokowanie tylko właścicielowi znanym gestem ekranowym).
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2024
GBP 5.0961 złEUR 4.2779 złUSD 3.8317 złCHF 4.5223 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama