Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstała wibrująca kapsułka hamująca głód!

Powstała wibrująca kapsułka hamująca głód!
Kiedy kapsułka dociera do żołądka, kwaśny sok żołądkowy rozpuszcza jej otoczkę i zamyka obwód elektroniczny, aktywując wibracje... (Fot. Getty Images)
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby schudnąć. Pomóc w tym może nowy wynalazek inżynierów z prestiżowego amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Opracowali oni wibrującą kapsułkę, która - połknięta przed posiłkiem - może oszukać mózg i sprawić, że szybciej poczujemy się najedzeni.
Reklama
Reklama

Kiedy jemy, żołądek w miarę napełniania się wysyła do mózgu sygnały, które powodują, że zaczynamy czuć się nasyceni. Dzięki temu w pewnym momencie uznajemy, że już czas przestać jeść. Takie sygnały żołądek wysyła nawet wtedy, gdy napełnimy go płynem, dlatego osobom na diecie często zaleca się wypicie szklanki wody przed posiłkiem.

To naturalne zjawisko postanowili teraz wykorzystać inżynierowie z MIT. Ich wynalazek to zaawansowana technologicznie kapsułka, która wibruje w żołądku, a jej drgania aktywują te same receptory, które reagują na rozciąganie żołądka, co powoduje iluzję sytości.

Prof. Giovanni Traverso, gastroenterolog z MIT, zaprojektował wraz z zespołem kapsułkę wielkości mniej więcej multiwitaminy zawierającą element wibrujący i minibaterię z tlenku srebra. Kiedy kapsułka dociera do żołądka, kwaśny sok żołądkowy rozpuszcza jej otoczkę i zamyka obwód elektroniczny, aktywując wibracje.

Działanie wynalazku sprawdzono już na zwierzętach. Efekty są zachęcające. Podanie pigułki około 20 minut przed karmieniem powodowało, że zjadały średnio o 40 proc. mniej pokarmu i - jeśli stosowano ją regularnie - traciły na wadze.

Obecna wersja pigułki wibruje przez około 30 minut po dotarciu do żołądka, ale badacze pracują nad tym, aby mogła pozostawać tam przez dłuższy czas i żeby można było ją włączać i wyłączać. Jeśli dalsze badania wykażą, że tę technologię można bezpiecznie stosować u ludzi, taka pigułka, jak twierdzą naukowcy, może okazać się mało inwazyjną metodą leczenia otyłości. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama