Menu

Pomidory są czerwone przez przypadek

Pomidory są czerwone przez przypadek
Czerwony kolor pojawił się w rezultacie mutacji genetycznej. (Fot. Getty Images)
'Czerwony jak pomidor' - tak, ale nie od zawsze. Naukowcy ustalili, że pomidory są czerwone przez przypadek, bo te pierwsze były fioletowe jak bakłażany. Ten kolor nadały im antyoksydanty o nazwie antocyjany, przyjmujące barwę od czerwonej po fioletową.
Reklama

Czerwony kolor, wyróżniający króla włoskiej kuchni, pojawił się znacznie później, w rezultacie mutacji genetycznej. Odkrycia tego dokonali - i to niezależnie od siebie - włoscy naukowcy z Instytutu w szkole wyższej Sant'Anna w Pizie oraz eksperci z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Ustalenia obu zespołów opublikowały pisma naukowe "Plant Communications" i "Molecular Plant".

Antocyjany z pomidorów to te same organiczne związki, które nadają charakterystyczną barwę winogronom i jeżynom. Jak ustalili badacze, fiolet z biegiem czasu przekształcił się w czerwień.

Antocyjany nadają charakterystyczną barwę winogronom i jeżynom. (Fot. Getty Images)

Punktem wyjścia rekonstrukcji pierwotnego koloru była analiza bardzo rzadkiej odmiany fioletowych pomidorów, uprawianych od lat 70. zeszłego wieku i nazwanych Aft (Anthocyanin Fruit).

Wśród 30 tysięcy genów pomidora zidentyfikowano w trakcie badań ten, który barwi jego skórkę na kolor bakłażanowy. Badacze doszli następnie do wniosku, że nie jest to wyjątkowy "super-gen" wyróżniający tę odmianę, ale taki, który utraciły z czasem wszystkie zwyczajne pomidory.

Ustalenia te mają dodatkowe ważne znaczenie, bo dzięki temu można będzie wyselekcjonować odmiany z wyższą zawartością dobroczynnych dla zdrowia antyoksydantów.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.10.2020
GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama