Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Piosenki na święta - którą najbardziej lubisz?

Piosenki na święta - którą najbardziej lubisz?
To jedna z najpopularniejszych świątecznych piosenek... (Fot. Wikipedia)
Nagrywali je Elvis Presley, John Lennon, Frank Sinatra, Slade, Paul McCartney czy Luciano Pavarotti. White Christmas, Jingle Bells czy Last Christmas - to tylko niektóre hity nieodłącznie kojarzone ze świętami. W Polsce to najczęściej kolędy, ale i Jest taki dzień Czerwonych Gitar.
Reklama

W każdej galerii, z każdego głośnika na jarmarku, w windzie i w większości lokali, w okresie przedświątecznym można usłyszeć "Last Christmas", "All I Want For Christmas Is You" czy Merry Christmas Everyone".

To miłe dla ucha i dla... kieszeni twórców. Kiedy w filmie "Był sobie chłopiec" głównego bohatera, granego przez Hugh Granta, tytułowy chłopiec pyta, z czego właściwie żyje, ten odpowiada, że z tantiemów za kolędę, skomponowaną przez jego ojca...

Cóż, od debiutu w 1984 roku piosenka "Last Christmas", grana jest w okresie świąt Bożego Narodzenia przez stacje na całym świecie. Konkurować z nią może jedynie "Jingle Bells" w różnych wykonaniach, czy "Wonderful Christmas Time" Paula McCartneya.

Również piosenka Mariah Carey "All I Want For Christmas Is You" urosła do rangi bożonarodzeniowego klasyka. Od blisko dwóch dekad właśnie tym nagraniem radiostacje na całym świecie uroczyście anonsują nadejście świąt.

Podobnie - "White Christmas" (pol. "Białe Boże Narodzenie") śpiewana przez Binga Crosby'ego. Autorem tematu przewodniego filmu "Gospoda świąteczna" (1942), jest Irving Berlin. Od tamtego czasu rokrocznie przypomina w czasie świąt Bożego Narodzenia. Prawie każdy wykonawca wydając płytę ze świątecznymi piosenkami zamieszcza na niej "White Christmas".

Trochę zapomniany już Shakin Stevens podczas świąt też przeżywa swoje pięć minut. Niecałe, bo utwór "Merry Christmas Everyone" trwa dokładnie 4 minuty, ale w święta grany jest już od kilku lat. W przeciwieństwie do innych tego typu utworów, ta piosenka jest melodyjna i skoczna - nogi same chodzą! Może dlatego tak się podoba...

A polskie piosenki pod choinkę? Nie ma ich zbyt wiele. Co prawda gwiazdy nagrywają kolędy, ale własnych świątecznych utworów - znacznie mniej. "O la la... Lada dzień przyjdą święta, Słodki zapach ciasta z gorących blach. O la la... Lada dzień przyjdą święta" - śpiewał przed laty zespół Dwa plus Jeden.

Ale co roku w okolicach wigilii rozbrzmiewa wciąż: "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...". Nagrana przez Seweryna Krajewskiego jeszcze z Czerwonymi Gitarami ballada, doczekała się wielu różnych wykonań, ale do dziś wraca w oryginalnej wersji. Bo jak tu nie śpiewać: "Niebo - ziemi, niebu - ziemia, wszyscy - wszystkim ślą życzenia...". 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama