Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkania w Polsce drożeją, ale najem tanieje

Mieszkania w Polsce drożeją, ale najem tanieje
Zdaniem specjalistów, popyt na najem długoterminowy ożywi się dopiero w sierpniu wraz z powrotem studentów z wakacji. (Fot. Getty Images)
Ceny mieszkań z aktów notarialnych nadal rosną, choć nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach. Coraz mniej natomiast kosztuje najem - poinformował 'Puls Biznesu'.
Reklama
Reklama

Jak czytamy w "PB", w marcu 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań poszły w górę.

"Indeks urban.one, opracowywany przez Cenatorium dla „Pulsu Biznesu" i Bankier.pl, urósł w porównaniu z lutym o 0,25 pkt, sięgając 112,60 pkt. Podobną zwyżkę odnotowano w Warszawie, gdzie urban.one wyniósł 124,54 pkt, o 0,26 pkt więcej. Mocniej podrożały grunty. Wartość wskaźnika w tym przypadku wzrosła o 1,86 pkt — do 148,11 pkt" - napisano w artykule.

Eksperci, cytowani przez gazetę, zwrócili uwagę, że rynek mieszkań już odczuwa skutki programu Kredyt na start zapowiedzianego przez rząd na drugą połowę 2024 r.

"Informacja o nowym programie przełożyła się na wzrost rezerwacji mieszkań w firmach deweloperskich i większą aktywność potencjalnych nabywców na rynku wtórnym. Klienci obawiają się dalszych podwyżek cen po wejściu w życie nowego programu, podobnie jak to było z Bezpiecznym kredytem 2 proc." - wyjaśnił doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński.

W dół natomiast idą stawki najmu - poinformowała gazeta. Z danych serwisu Otodom wynika, że taki trend utrzymuje się w miastach wojewódzkich od trzech miesięcy.

"Pod koniec marca średnia kwota czynszu spadła do 3,5 tys. zł, a więc o 65 zł wobec lutego. Największa obniżka — o 4 proc. — nastąpiła w Warszawie, która ma najpotężniejszą bazę ogłoszeń i przez to też znacząco wpływa na średnią dla wszystkich miast. Najtańszym ośrodkiem wojewódzkim pozostają Kielce ze średnim czynszem miesięcznym na poziomie nieco powyżej 1,9 tys. zł" - poinformowała Karolina Klimaszewska z serwisu Otodom.

Czytaj więcej:

Polska: Popyt na mieszkania z klimatyzacją coraz wyższy

Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę największymi wyzwaniami młodych Polaków

Polska liderem wśród wzrastających cen mieszkań w Europie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.06.2024
  GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama