Menu

Pełnotłusty nabiał jest zdrowszy niż nam się wydaje

Pełnotłusty nabiał jest zdrowszy niż nam się wydaje
Spożywanie dwóch porcji pełnotłustego nabiału dziennie wyjdzie nam tylko na zdrowie! (Fot. Getty Images)
Panuje przekonanie, że nabiał - zwłaszcza ten pełnotłusty - należy do grupy produktów, które należałoby wykluczyć z diety. Wyniki najnowszych badań sugerują tymczasem, że jest on nie tylko dozwolony, ale wręcz wskazany. Regularne spożywanie produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu obniża bowiem ryzyko cukrzycy i nadciśnienia.
Reklama

Na temat nabiału krąży wiele mitów. Jedni ostrzegają, że może on powodować alergie pokarmowe, inni zwracają uwagę na jego rzekomo negatywny wpływ na wygląd skóry i sylwetki. Złą sławą okryty jest zwłaszcza nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu, który uznawany jest za wroga odchudzania. Choć oczywiście w przypadku osób z nietolerancją laktozy ograniczenie produktów mlecznych w diecie jest jak najbardziej wskazane, nie warto ulegać modzie na całkowitą rezygnację z nabiału. Oprócz tego, że jest cennym źródłem wapnia i białka, może pomóc nam uchronić się przed groźnymi schorzeniami. Takie wnioski wysnuli autorzy najnowszego badania naukowego.

Kanadyjscy uczeni odkryli bowiem, że spożywanie dwóch porcji pełnotłustego nabiału dziennie obniża ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego prowadzącego m.in. do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. Rozwój tych wyniszczających organizm schorzeń zwiększa z kolei prawdopodobieństwo wystąpienia udaru i zawału serca. W ostatnich latach lekarze coraz częściej alarmują, że mamy do czynienia z epidemią zespołu metabolicznego, głównie w krajach wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że cierpieć na to może nawet co piąty mieszkaniec naszego kraju. Najnowsze doniesienia ze świata nauki sugerują, że skutecznym sposobem na zapobieganie chorobie jest jedzenie nabiału.

Nie unikajmy mleka czy jogurtów pełnotłustych i daryjmy sobie produkty "light"... (Fot. Getty Images)

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie przeanalizowali dane zebrane w ciągu 9 lat od 140 tys. osób z 21 krajów. Na podstawie kwestionariuszy uczestników dotyczących ich zwyczajów żywieniowych, uczeni dostrzegli wyraźną zależność między regularnym spożywaniem pełnotłustego nabiału, a obniżeniem ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego. Aby odnieść zdrowotne korzyści, wystarczy zjadać w ciągu dnia dwie porcje produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu. Za porcję badacze uznali szklankę jogurtu lub mleka, plaster sera albo łyżkę masła.

"Jak wynika z naszego raportu, spożywanie produktów mlecznych, zwłaszcza pełnotłustych, wiąże się z niższym występowaniem zespołu metabolicznego. Jeśli rezultaty te zostaną potwierdzone w długoterminowych badaniach, wzrost spożycia nabiału może stanowić skuteczną i tanią metodę na zmniejszenie liczby zachorowań na nadciśnienie, cukrzycę, a w konsekwencji choroby sercowo-naczyniowe" - komentuje Balaji Bhavadharini, główna autorka badania. Uczona przestrzega zarazem przed sięganiem po modne ostatnimi czasy produkty mleczne oznaczone słowem "light". Choć reklamowane są jako przyjazne dla osób dbających o linię, nie zawierają żadnych rozpuszczalnych w tłuszczu witamin.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.07.2020
GBP 4.945 złEUR 4.470 złUSD 3.959 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama