Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Parowanie sosów i makaronów

Parowanie sosów i makaronów
Bazyliowe pesto potrzebuje odpowiedniego makaronu. (Fot. Getty Images)
'Sosy należy łączyć z odpowiednimi makaronami, stoi za tym pewna nauka' - przekonuje Andrew Macleod, który do zagadnienia wszelakich makaronów podszedł z naukowym zacięciem.
Reklama
Reklama

"W zależności od tego czy wybierasz makaron krótki czy długi, falowany, skręcony - to może zmienić smak całego dania" - wyjaśnia na łamach "Daily Mail" szef kuchni Andrew Macleod. "Myślę, że na tej kulinarnej drodze ktoś dobrze to przemyślał, istnienie wiele technik, dzięki którym połączenie makaronu i sosu jest tak dobre jak tylko może być" - wskazał.

Wskazał, że do obfitych sosów np. bolognese lub innych sosów na bazie pomidorów, potrzebujemy szerokiego, płaskiego makaronu np. pappardelle.

"Podoba mi się ta szerokość, ponieważ pozwala ona wychwycić, niemal ująć obfity sos, który otuli cały makaron, a kawałki mięsa mielonego delikatnie do niego przylgną" - wyjaśnia. Jeśli natomiast zamarzy nam się aromatyczne, bazyliowe pesto, warto sięgnąć po makaron taki jak casarecce.

Ekspert podkreśla, że makaron należy gotować al dente, nie wynika to jedynie z włoskiej tradycji. Za tym też stoi pewna nauka. "Tak ugotowany makaron jest po prostu łatwiejszy do strawienia" - wyjaśnia. Dodaje również, aby zachować odrobinę wody, w której gotowały się złociste wstęgi.

Makaron może zmienić smak całego dania. (Fot. Getty Images)

"W tej wodzie pozostaje skrobia i cała słoność. Jeśli odrobinę dodamy do sosu, uzyskamy jednolity smak dania" - wyjaśnia.

Istnieje również naukowe wyjaśnienie, dlaczego ludzie tak uwielbiają wszelkiego rodzaju makarony, a kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych. Specjaliści wskazują, na kolejny, szósty smak, który może tłumaczyć zamiłowanie do węglowodanów.

Grupa naukowców z Oregon State University chciała zrozumieć, dlaczego produkty bogate w węglowodany są tak powszechnie lubiane, występują w wielu kuchniach świata, a wciąż nie mają swojego własnego smaku.

Naukowcy zastanawiali się, czy to zamiłowanie do wszelkiego rodzaju dań bogatych w węglowodany jest przypadkowe. Specjaliści poprosili grupę ochotników o skosztowanie kilku dań o zróżnicowanym poziomie węglowodanów i określenie ich smaku.

"Badani nazywali ten smak skrobiowym. Azjaci powiedzieliby, że był on podobny do ryżu, Europejczycy uznaliby, że przypomina on chleb albo makaron" - wyjaśnia dr Juyun Lim. Choć naukowcy mogą przypuszczać, że ludzie są w stanie wyczuć szósty smak, dowody na jego istnienie wciąż są niewystarczające. Aby mógł on zostać uznany, jako podstawowy smak, musi spełniać ścisłą listę kryteriów. Obejmuje ona posiadanie odpowiedniego dedykowanego temu smakowi zestawu receptorów na języku, smak musi być rozpoznawalny i wywoływać reakcję fizjologiczną.

Niezależnie od badań, wszelkie makarony cenimy za ich prostotę, ale równocześnie głębię smaków. To jedno z tych dań, które przynoszą ukojenie... 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama