Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Papryka - "czerwone złoto" Węgrów

Papryka - "czerwone złoto" Węgrów
Nie tylko Węgrzy nie są w stanie wyobrazić sobie życia bez papryki... (Fot. Getty Images)
Trudno wyobrazić sobie węgierską kuchnię bez papryki. Papryka trafiła do Madziarów najprawdopodobniej za pośrednictwem Turków. Kiedyś nazywano ją nawet tureckim pieprzem. Dzisiaj na Węgrzech mówi się o niej jako czerwonym złocie.
Reklama
Reklama

Na Węgrzech papryka jest obecna od XVI wieku. Początkowo była rośliną ozdobną. Uprawiano ją też do celów leczniczych. Co znamienne, jeszcze w 1831 r. wykorzystywano ją podczas wybuchu epidemii cholery.

Dziś dietetycy mówią, że w jednej papryce znajduje się całe nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Z kolei jej ostra odmiana przyspiesza metabolizm i sprawdza się przy odchudzaniu.

"Mówi się, że upowszechnienie się papryki na węgierskich stołach datuje się na okres wojen napoleońskich, gdy w dobie blokady kontynentalnej na wieś węgierską nie docierał pieprz. Sprytni węgierscy chłopi zastąpili go wówczas tureckim pieprzem" – czytamy w przewodniku "Węgry. Na ostro i na słodko".

Przez wieki znano tylko ostrą paprykę. (Fot. Getty Images)

Przez wieki znano tylko ostrą paprykę. Dopiero w 1930 r. Ferencowi Horvathowi i Jenowi Obermayerowi udało się wyhodować pierwszą nieostrą paprykę, taką, jaki zajadamy się dzisiaj.

Jeśli przekartkujemy książki kucharskie z węgierskimi specjałami, zorientujemy się, że prawie nie ma tu przepisu, który nie zaczynałby się od słów: "wrzuć na gorący tłuszcz cebulkę, a gdy się zeszkli, zdejmij patelnię z ognia i dodaj paprykę...". Papryka jest chociażby składnikiem flagowego dania węgierskiego – leczo.

Na Węgrzech są dwa główne zagłębia uprawy papryki: Segedyn i Kalocsa. W okresie zbiorów domy obwieszone są girlandami suszącego się specjału. Ten etap jest ważny, gdyż smak i moc papryki zależy nie tylko od jej gatunku, ale także od sposobu jej suszenia i mielenia.

Zarówno w Kalocscy, jak i w Segedynie, działa Muzeum Papryki.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama