Menu

Owce pomogą strażakom w walce z pożarami

Owce pomogą strażakom w walce z pożarami
Owce mają karmić się trawą, na której potencjalnie mogłoby dojść do pojawienia się ognia. (Fot. Getty Images)
Władze Madrytu skierowały na zachodnie obrzeża miasta stado owiec, które mają... przeciwdziałać pożarom. Pasące się zwierzęta mają oczyszczać teren parku Casa de Campo zagrożony pojawieniem się żywiołu.
Reklama

Jak poinformowały władze hiszpańskiej stolicy, pilotażowy projekt ma zostać docelowo ważnym elementem w walce z ewentualnym żywiołem na terenie liczącego ponad 1,7 hektarów parku Casa de Campo.

Wypasające się w tym położonym na zachód od madryckiego śródmieścia parku owce mają karmić się trawą, na której potencjalnie mogłoby dojść do pojawienia się ognia.

W Portugalii w tym samym celu "zatrudniono" kozy. (Fot. Getty Images)

Projekt zaangażowania zwierząt do oczyszczania terenów zagrożonych pojawieniem się żywiołu rozwijany jest również w sąsiedniej Portugalii przez tamtejszy rząd. Powstają już hodowle kóz, które eliminują roślinność, obniżając możliwość przedostawania się ognia z jednego zespołu leśnego na drugi.

Rządowy projekt zatytułowany “Kozy strażaczki”, spotkał się jednak z dużą krytyką ze strony organizacji strażackich. Ich władze przyznały, że czują się obrażone inicjatywą, a w szczególności użyciem nazwy “strażak” w odniesieniu do zwierząt.

Z kolei od lipca br. portugalski rząd wdraża akcje szkoleniowe dla więźniów w zawodzie strażaka. Służą one włączeniu osadzonych do prac prewencyjnych i gaszenia powszechnych w tym kraju pożarów.

Jak wyznał Antonio Azevedo z regionu Estremadura, który w ostatnich latach ucierpiał na skutek licznych pożarów, w walce z żywiołem niezbędne jest przede wszystkim skoordynowana akcja hiszpańskiej i portugalskiej policji przeciwko podpalaczom.

“Wielu pożarów w tym przygranicznym regionie można byłoby uniknąć. Niestety, kary są zbyt niskie i nie odstraszają podpalaczy, którzy w większości przypadków stoją za powszechnymi tu pożarami” - stwierdził Azevedo.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2019
GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

Sport


Reklama