Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe badanie naukowe dowodzi, że kotom nie powinno się usuwać pazurów

Nowe badanie naukowe dowodzi, że kotom nie powinno się usuwać pazurów
Obcinanie pazurów zaburza koci układ ruchu. (Fot. Getty Images)
Tygrysom nie należy obcinać pazurów - choć zalecenie to może brzmieć jak żart, kryją się za nim poważne naukowe badania. A wnioski z nich płynące powinni wziąć sobie do serc także opiekunowie domowych kotów.
Reklama
Reklama

Usuwanie pazurów kotom domowym, aby nie drapały ludzi i mebli, budzi kontrowersje, a w niektórych krajach jest nawet zakazane. Praktyka ta dotyczy także dużych, dzikich kotów trzymanych w niewoli. Skutkom usuwania pazurów u większych gatunków kotów przyjrzeli się niedawno naukowcy z North Carolina State University.

W badaniu, którego wyniki opublikował niedawno magazyn "Animals", dowiedli, że ten zabieg, traktowany często jako element pielęgnacji lub zwiększenia bezpieczeństwa opiekunów i samych zwierząt, poważnie zaburza koci układ ruchu. Przy czym u większych gatunków ten wpływ jest nieproporcjonalnie większy niż u kotów domowych.

"Ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że usunięcie pazurów u kota nie jest jak obcinanie paznokci, lecz raczej jak usuwanie części lub całości ostatniej kości każdego palca. Podobnie jak u nas, każdy koci palec ma trzy kości, a usuwanie pazurów dosłownie polega na odcięciu tej trzeciej kości w stawie" – skomentował wyniki badań Adam Hartstone-Rose, profesor nauk biologicznych na North Carolina State University (NCSU).

On i jego koledzy przeprowadzili badanie we współpracy z pracownikami Carolina Tiger Rescue, azylu, który ratuje egzotyczne drapieżniki, zwłaszcza zaniedbywane i maltretowane duże koty.

Naukowcy przyjrzeli się anatomii kilkunastu egzotycznych gatunków – od mniejszych, jak ryś rudy, serwal i ocelot, po lwy i tygrysy – aby określić, jaki wpływ ma usunięcie pazurów na muskulaturę ich przednich kończyn. Zmierzyli gęstość i masę mięśni, a także zbadali włókna mięśniowe zarówno u kotów z pazurami, jak i bez.

Okazało się, że w przypadku większych gatunków usunięcie pazurów skutkowało tym, że masa mięśniowa zginaczy palców przedramienia była mniejsza aż o 73 proc. Badacze odkryli również, że ogólna siła kończyn przednich kotów zmniejszyła się o 46 do 66 proc. w zależności od wielkości zwierzęcia, bo inne mięśnie kończyny przedniej nie zrekompensowały tego ubytku.

"Kiedy mówimy o skutkach usunięcia pazurów u kota domowego, słyszymy o wpływie na drapanie, chodzenie lub korzystanie z kuwety. Ale w przypadku dużych kotów przednie łapy są znacznie bardziej obciążone. Jeśli więc je zdeformujemy, skutki będą bardziej dotkliwe" – twierdzi główna autorka badania, Lara Martens z NCSU.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama