Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy odkryli, że smartfonem można wykryć, czy grozi nam udar

Naukowcy odkryli, że smartfonem można wykryć, czy grozi nam udar
Wystarczy nagrać 30-sekundowy filmik smartfonem, by zdiagnozować zwężenie tętnic szyjnych. (Fot. Getty Images)
Zwężenie tętnic szyjnych to jedna z głównych przyczyn udarów. Naukowcy z Tajwanu wpadli na pomysł, który pozwala szybko i łatwo zdiagnozować tę przypadłość. Jak podaje 'Mail Online', skuteczność metody potwierdziły testy przeprowadzone na 200 pacjentach. Wystarczy nagrać 30-sekundowy filmik smartfonem.

Reklama
Reklama

Jak przebiegał eksperyment? Za pomocą iPhone'a 6 z 2014 roku nagrano filmy przedstawiające widziane od przodu szyje 200 tajwańskich pacjentów, z których połowa miała zwężone tętnice. Uczestnicy musieli położyć się na wznak i wsunąć głowę do pudełka, do którego zamocowany był smartfon. Chodziło o to, żeby uniknąć poruszania telefonem podczas nagrania.

Klipy zostały następnie przeanalizowane przez algorytm analizy ruchu, który badał piksel po pikselu skórę otaczającą tętnice szyjne, szukając drobnych oznak ograniczenia przepływu krwi z powodu nagromadzenia cholesterolu.

Na podstawie 30-sekundowych filmików opracowany przez badaczy algorytm był w stanie wykryć 87 proc, czyli prawie 9 na 10 przypadków zwężenia tętnic szyjnych. Wyniki badania zostały opublikowane w "Journal of the American Heart Association". Autorzy mają nadzieję, że metoda przyspieszy ocenę ryzyka udaru.

Stosowane obecnie metody wykorzystują drogie skanery, takie jak USG, CT i MRI, które wymagają specjalistycznego sprzętu i personelu. Dlatego, aby pacjent został wysłany na badanie, musi zostać u niego wcześniej wykryte podwyższone ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu.

Główny autor badania, dr Hsien-Li Kao, kardiolog z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego Tajwanu w Tajpej, powiedział, że to była "eureka". Diagnostyka wideo jest łatwa do przeprowadzenia, więc powinno być możliwe opracowanie aplikacji na telefon, która pomoże przyspieszyć powstanie skutecznych badań przesiewowych w kierunku ryzyka udaru. A to uratuje miliony istnień ludzkich, bo aby w pięć minut postawić diagnozę, wystarczy lekarz, smartfon i aplikacja.

Udar to stan zagrożenia życia, w którym odcięty jest dopływ krwi do części mózgu. Jest jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Udary niedokrwienne, które stanowią około 85 proc. wszystkich udarów, są powodowane przez zakrzepy krwi w tętnicach zaopatrujących mózg w krew z tlenem. Skrzepy to efekt nagromadzenia się blaszki miażdżycowej w tętnicach, która następnie odrywa się i powoduje zablokowanie przepływu krwi. Skutkiem może być trwałe kalectwo, a nawet śmierć.

Hsien-Li Kao podkreśla, że wcześniejsze wykrywanie osób zagrożonych udarem ma kluczowe znaczenie. W tej chwili od 2 do 5 proc. udarów występuje u osób, które nie mają żadnych objawów.

"Zwężenie tętnicy szyjnej nie daje o sobie znać aż do wystąpienia udaru" - wyjaśnia dr Hsien-Li Kao. "A dzięki tej metodzie lekarze mogą nagrać za pomocą smartfona film przedstawiający szyję pacjenta, przesłać go do analizy i otrzymać raport w ciągu pięciu minut. A wczesne wykrycie zwężenia tętnicy szyjnej może poprawić wyniki leczenia" - dodaje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama