Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy ustalili, co popycha młodzież do sięgania po alkohol i narkotyki

Naukowcy ustalili, co popycha młodzież do sięgania po alkohol i narkotyki
Naukowcy ustalili, dlaczego młodzi ludzie decydują się na przyjmowanie ryzykownych substancji odurzających. (Fot. Getty Images)
Do nadużywania alkoholu, sięgania po narkotyki, a także wielu innych ryzykownych i szkodliwych zachowań młodych ludzi popycha FoMO, czyli lęk przed tym, że omija mnie dobra zabawa i niezapomniane wrażenia, które są udziałem innych. Tak wynika z najnowszych badań Southern Connecticut State University. Ich wyniki opublikowano w magazynie 'PLOS One'.
Reklama
Reklama

Upijanie się, zażywanie narkotyków, ściąganie na egzaminach i inne szkodliwe, a nawet nielegalne zachowania studentów mają związek z FoMO (skrót od angielskiego fear of missing out), czyli lękiem, że ominie mnie coś fajnego.

Termin FoMO stał się popularny około 2004 roku i dotyczy zjawiska, które nasiliło się wraz z rozwojem mediów społecznościowych. Naukowcy dostrzegli wtedy, ze wiele osób stale śledzi media społecznościowe i portale internetowe właśnie z lęku, że przeoczą jakiś ciekawy post czy informację. Można w nim wyróżnić dwa etapy - najpierw samo dostrzeżenie, że coś nam umknęło, a potem kompulsywne zachowanie mające na celu podtrzymanie więzi społecznych.

"FoMO jest nie tylko niepożądanym zjawiskiem, lecz także prowadzi do konkretnych konsekwencji dla jednostek i społeczeństwa". (Fot. Getty Images)

Dotychczasowe badania wykazały związek między FoMO a destrukcyjnym lub szkodliwym korzystaniem z mediów społecznościowych. Ale jak się okazuje, przekłada się też na inne sfery. Naukowcy z Southern Connecticut State University stwierdzili, że wśród studentów stopień, w jakim ktoś doświadcza FoMO wykazuje związek z ryzykiem uczestniczenia w "zachowaniach nieprzystosowawczych", takich jak łamanie obowiązujących przepisów, nadużywanie substancji psychoaktywnych czy nawet popełnianie przestępstw.

Dla wielu młodych ludzi studia to ważny okres przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, który może wspierać rozwój psychologiczny albo kumulować problemy. Naukowcy są przekonani, że lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób FoMO wpływa na zachowanie młodych ludzi, może pomóc w zmniejszeniu jego negatywnych skutków.

Badacze poprosili 472 studentów o wypełnienie kwestionariusza, w którym odpowiadali oni na pytania pozwalające ocenić ich poziom FoMO oraz podawali historię swoich nieetycznych lub nielegalnych zachowań podczas studiów. Analiza danych zarówno przy użyciu standardowych metod statystycznych, jak i przez algorytmy uczenia maszynowego wykazała powiązania między FoMO a prawie wszystkimi badanymi niepożądanymi zachowaniami.

Wysoki poziom FoMO - według analiz statystycznych - miał związek z wyższymi wskaźnikami niepokoju w klasie, liczbą popełnionych plagiatów, zwiększonym spożyciem alkoholu oraz wcześniejszym wiekiem inicjacji alkoholowej, a także wzrostem używania marihuany, środków pobudzających i uspokajających oraz halucynogenów. Podobnie z nielegalnymi działaniami, takimi jak rozdawanie innym narkotyków czy kradzieże.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama