Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy po ponad 150 latach ustalili, dlaczego mocz ma żółty kolor

Naukowcy po ponad 150 latach ustalili, dlaczego mocz ma żółty kolor
Za kolor moczu odpowiada enzym zwany reduktazą bilirubiny. Jak się okazuje, występuje on w układzie pokarmowym prawie wszystkich zdrowych dorosłych. (Fot. Getty Images)
Do tej pory wiadomo było, że za żółty kolor moczu odpowiadają czerwone krwinki, które - gdy po około sześciu miesiącach życia ulegają rozkładowi - uwalniają bilirubinę - żółtoczerwony barwnik. Dopiero jednak najnowsze badania ujawniły cały stojący za tym proces i enzym, który rozkłada bilirubinę w jelitach i jest odpowiedzialny za kolor moczu.
Reklama
Reklama

Do tego, by udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego mocz jest słomkowożółty, naukowcom brakowało dotąd jednego elementu. Teraz, po 150 latach poszukiwań, w końcu udało się go znaleźć. Zrobili to biolodzy z Uniwersytetu Maryland, którzy odkryli, że za kolor moczu odpowiada enzym zwany reduktazą bilirubiny (BilR).

Jak się okazuje, występuje on w układzie pokarmowym prawie wszystkich zdrowych dorosłych, ale nie zawsze mają go noworodki i osoby z nieswoistym zapaleniem jelit. Dlatego na przykład u niemowląt, których organizm nie jest w stanie szybko pozbyć się bilirubiny z rozpadających się krwinek, w 2-3 dniu po urodzeniu może wystąpić tzw. żółtaczka fizjologiczna.

Zazwyczaj po prostu bilirubina trafia do układu trawiennego, skąd część zostaje ponownie wchłonięta przez wątrobę, a większość ulega dalszemu rozkładowi i wydaleniu. Pomagają w tym setki naturalnie występujących w przewodzie pokarmowym bakterii. Autorzy badania opublikowanego właśnie przez magazyn "Nature Microbiology" odkryli, że dziewięć gatunków tych bakterii rozkłada bilirubinę. Trzy z nich wytwarzają BilR, enzym przekształcający bilirubinę w cząsteczki urobilinogenu i sterkobilinogenu, które można łatwo wydalić z moczem i kałem.

"Drobnoustroje jelitowe kodują reduktazę bilirubiny, enzym, który przekształca bilirubinę w bezbarwny produkt uboczny zwany urobilinogenem. Następnie urobilinogen spontanicznie rozkłada się do cząsteczki zwanej urobiliną, która jest odpowiedzialna za żółty kolor, który wszyscy znamy" – tłumaczy w komunikacie uczelni autor badania Brantley Hall, specjalista biologii komórki i genetyki molekularnej na Uniwersytecie Maryland.

Naukowcy wiedzieli o urobilinie od czasu jej odkrycia w 1868 roku, na odkrycie enzymu BilR, który pomaga wytwarzać to białko, trzeba było jednak czekać aż 156 lat. "Teraz gdy zidentyfikowaliśmy ten enzym, możemy zacząć badać, w jaki sposób bakterie żyjące w naszych jelitach wpływają na poziom bilirubiny w organizmie i powiązane z nią schorzenia, takie jak żółtaczka. To odkrycie kładzie podwaliny pod zrozumienie osi jelitowo-wątrobowej" – skomentowała Xiaofang Jiang z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, współautorka badania.

Coraz liczniejsze są dowody na to, że mikrobiom jelitowy, czyli drobnoustroje żyjące w układzie trawiennym, ma wpływ na różne aspekty naszego zdrowia i może być przyczyną wielu chorób i dysfunkcji, na przykład depresji, zapalenia stawów, a nawet agresji. Nowe badanie ujawnia kolejny sposób, w jaki mikrobiom wpływa na nasze zdrowie.

"Multidyscyplinarne podejście, które udało nam się wdrożyć, było kluczem do rozwiązania fizjologicznej zagadki, dlaczego mocz jest żółty. To zwieńczenie wielu lat pracy naszego zespołu i ukazanie kolejnego powodu, dla którego mikrobiom jelitowy jest tak istotny dla zdrowia człowieka" – oznajmił Brantley Hall.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama