Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Najweselszy cmentarz świata

Najweselszy cmentarz świata
Wesoły cmentarz w Rumunii. (Fot. Getty Images)
W miejscowości Sapanta na północy Rumunii, tuż przy granicy z Ukrainą, leży Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel). Na kolorowych, drewnianych nagrobkach wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam osób. Często opatrzone są dowcipnymi wierszykami na temat zmarłych.
Reklama

"Wesoły Cmentarz" to pomysł Ioana Stana Patrasa, domorosłego artysty, który w 1935 roku zaczął rzeźbić w drewnie krzyże z przeznaczeniem na przycerkiewny cmentarz. Malowidło na każdym krzyżu przedstawia scenę z życia zmarłego – kim był z zawodu albo jaki zginął, a całość dopełnia umieszczone pod spodem humorystyczne epitafium. Patras tworzył nieustannie aż do śmierci w 1977 r.

Do dziś kontynuowana jest na tym cmentarzu tradycja stawiania kolorowych, wesołych krzyży i nagrobków. Obowiązki po Patrasie przejął jego uczeń Dumitru Pop Tincu. To on decyduje, jak będzie wyglądał nagrobek oraz jaka inskrypcja znajdzie się na pomniku. Wcześniej stara się dowiedzieć czegoś o zmarłym.

"Długo żyłam na świecie, miałam sześć córek, wszystkie kochałam i troszczyłam się o nie. Ioanie, mój mężu, posłuchaj, bo nie mówię źle: weź żonę, nie zostawiaj pustego domu" - napisano na jednym nagrobków. Na innym widnieje epitafium: "Tutaj leży moja teściowa. Gdyby jeszcze rok na świecie została, umarłabym ja, a ona by o mnie pisała".

"My Rumuni, jako chrześcijanie, uważamy śmierć za część naszego życia, a +Wesoły Cmentarz+ w Sapancie to przykład naszego podejścia do nieszczęść i doświadczeń życiowych, które staramy się traktować z dystansem i poczuciem humoru" - oceniła ambasador Rumunii w Polsce, otwierając w 2001 r. wystawę fotograficzną poświęconą Wesołemu Cmentarzowi w poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej.

Zachwycająca feerią barw nekropolia przyciąga rzesze turystów z całego świata. W 1999 roku Wesoły Cmentarz w Sapanta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie na jego terenie znajduje się 900 nagrobków. Na cmentarzu obowiązują bilety wstępu.

Mieszkańcy Sapantu nie obchodzą Święta Zmarłych. Jeśli rodzina chce uczcić bliskich, wybiera jeden dzień w roku, który był ważny dla zmarłego i udaje się wówczas na mszę, a następnie na cmentarz. Tam bliscy spożywają wspólnie posiłek. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.06.2019
GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

Sport


Reklama