Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Muzeum Wódki w Warszawie otwiera swoje podwoje

Muzeum Wódki w Warszawie otwiera swoje podwoje
Wódka w Polsce ma bardzo bogatą historię. (Fot. PAP Life)
Blisko 10 tys. przedmiotów związanych z historią wódki będzie można zobaczyć w Muzeum Wódki, które 16 grudnia zostanie otwarte w Warszawie. Na kolekcję składają się zbiory zebrane przez dwóch pasjonatów, Piotra Popińskiego i Adama Łukawskiego.
Reklama

Przedmioty prezentowane w Muzeum Wódki to m.in. przedwojenne alkohole, historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty alkoholi, fotografie i reklamy.

"Bardzo ciekawym eksponatem jest na pewno manierka armii napoleońskiej z okresu marszu na Moskwę, która pokazuje, że wówczas żołnierze francuscy wcale nie pili wina, ale pili wódkę. Wiadomo, klimat temu sprzyjał" - informuje Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Muzeum Wódki.

Możemy zobaczyć też przedmioty osobistego użytku Józefa Baczewskiego (1829 - 1911), który ze swojej firmy uczynił największego producenta alkoholu w Polsce.

"Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na opracowaniu ciekawej kolekcji, która uświadomi odwiedzającym jak istotnym elementem polskiej tradycji, historii i kultury jest wódka. Chcemy pokazać, jak dużą rolę nasz narodowy trunek odegrał nie tylko jako produkt spożywczy, ale również w kontekście technologii produkcji, grafiki, designu, a także stylu życia" - opowiada Popiński.

Muzeum Wódki mieści się przy Placu Teatralnym, nieopodal Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Placówka otworzy swoje podwoje dla zwiedzających 16 grudnia.

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.07.2019
GBP 4.752 złEUR 4.267 złUSD 3.786 złCHF 3.851 zł

Sport


Reklama