Menu

Mózg reaguje inaczej na różne typy miłości

Mózg reaguje inaczej na różne typy miłości
Miłość ma niejedno imię... (Fot. Getty Images)
Ludzki mózg inaczej reaguje na odczuwanie miłości partnerskiej, rodzicielskiej, miłości do zwierząt i natury – udowodnił zespół fińskich naukowców. Wyniki zostały opublikowane w 'Cerebral Cortex'.
Reklama
Reklama

Miłość, jedno z najważniejszych i najbardziej złożonych ludzkich uczuć, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu więzi między jednostkami, budowaniu relacji rodzic-dziecko oraz wpływa na interakcje z innymi ludźmi, a nawet z naturą.

Mimo jej fundamentalnego znaczenia, nadal niewiele wiadomo na temat mechanizmów nerwowych stojących za różnymi formami miłości, z wyjątkiem miłości romantycznej i macierzyńskiej.

Nowe badanie, przeprowadzone przez zespół fińskich naukowców rzuca światło na ten temat. 

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), zbadali oni aktywność mózgu podczas odczuwania miłości do sześciu różnych obiektów: partnera romantycznego, dzieci, przyjaciół, nieznajomych, zwierząt domowych i natury.

Miłość rodzicielska jest wyjątkowa. (Fot. Getty Images)

Wyniki badania pokazują, że aktywność mózgu zależy od obiektu miłości. Okazało się, że miłość do dzieci (rodzicielska) generowała najbardziej intensywną aktywność mózgu, tuż za nią znajdowała się miłość romantyczna.

"Wyobrażona miłość rodzicielka aktywowała miejsce głęboko w systemie nagrody mózgu w obszarze prążkowia. Tej samej reakcji nie zaobserwowano w przypadku innych rodzajów miłości" – poinformował Parttyli Rinne, filozof i badacz, który koordynował badanie.

Uczestnicy badania mieli za zadanie wyobrazić sobie konkretny rodzaj miłości na podstawie krótkiego opisu, albo wysłuchiwali historii o różnych rodzajach miłości.

Miłość interpersonalna aktywowała obszary mózgu związane z poznaniem społecznym w złączu skroniowo-ciemieniowym i linii pośrodkowej znacznie bardziej niż miłość do zwierząt domowych lub natury.

Miłość do natury aktywuje inne obszary mózgu niż miłość do zwierząt.
(Fot. Getty Images)

Natomiast u właścicieli zwierząt miłość do zwierząt aktywowała te same regiony znacznie bardziej niż u uczestników badania bez zwierząt. Miłość w bliskich więziach była związana z wyraźnie silniejszą i bardziej rozległą aktywacją w układzie nagrody mózgu niż miłość do obcych, zwierząt domowych lub natury.

Naukowcy wskazują, że doświadczenie miłości jest kształtowane zarówno przez czynniki biologiczne, jak i kulturowe, wynikające z fundamentalnych neurobiologicznych mechanizmów przywiązania.

Analiza aktywności mózgu podczas wszystkich typów miłości wykazała, że miłość aktywuje szerokie obszary w płatach skroniowych oraz lewej korze przedczołowej, jak również w móżdżku. Aktywacja różnych obszarów mózgu podczas słuchania historii była bardziej rozległa niż podczas zadania skoncentrowanego na wyobrażeniach.

Natomiast dezaktywacja różnych obszarów mózgu była bardziej widoczna podczas wyobrażania sobie niż podczas słuchania historii o miłości.

Miłość do zwierząt może być czase3m tak silna jak rodzicielska...
(Fot. Getty Images)

Miłość do natury aktywowała inne regiony mózgu, które nie były zaangażowane w miłość interpersonalną, w tym zakręt wrzecionowaty i zakręt przyhipokampowy.

Ponadto, miłość do natury prowadziła do aktywacji obszarów mózgu związanych z systemem nagrody oraz obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie wizualne, ale nie aktywowała obszarów mózgu związanych z poznaniem społecznym. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.09.2024
GBP 5.0778 złEUR 4.2864 złUSD 3.8816 złCHF 4.5900 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama