Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media społecznościowe pomocne w... diagnozowaniu chorób?

Media społecznościowe pomocne w... diagnozowaniu chorób?
Nasze profile w social mediach są cennym źródłem informacji o naszym zdrowiu i problemach. (Fot. Getty Images)
To, co publikujemy w mediach społecznościowych, wiele o nas mówi - jak się okazuje, więcej nawet, niż mogłoby się wydawać. Z najnowszych ustaleń naukowców wynika bowiem, że język, którym posługujemy się w internecie, może być symptomem groźnych chorób.
Reklama
Reklama

Publikacje w mediach społecznościowych to bogate źródło informacji na nasz temat. Informacji, które chętnie przekazujemy światu. Jaki prowadzimy styl życia, jakie mamy upodobania, poglądy, nastrój w danej chwili – tego wszystkiego dowiedzieć się mogą nasi wirtualni znajomi śledząc publikowane przez nas w sieci posty. Okazuje się, że za wystukiwanymi na klawiaturze zdaniami kryją się znacznie istotniejsze treści. Jak przekonują autorzy najnowszych badań, posty, które lądują na Facebooku, mogą być bardziej pomocne w przewidywaniu niektórych schorzeń niż tradycyjne informacje demograficzne.

Naukowcy z Stony Brook University i University of Pennsylvania Health System odkryli, że język używany przez użytkowników Facebooka może, w równym niemal stopniu, co objawy fizyczne, pomóc specjalistom w ustaleniu diagnozy, czy cierpią oni na choroby, takie jak depresja lub cukrzyca.

Zespół badawczy wykorzystał zautomatyzowaną technikę zbierania danych, aby przeanalizować całą historię postów umieszczanych na Facebooku u prawie 1 000 pacjentów, którzy powiązali swoje elektroniczne dane medyczne z profilami w mediach społecznościowych. Po zebraniu informacji na temat używanego w owych postach języka oraz danych demograficznych, takich jak wiek i płeć, naukowcy odkryli, że są w stanie zidentyfikować 21 różnych chorób. Obejmowały one m.in. psychozę, stany lękowe i alkoholizm.

Naukowcy są w stanie wiele wyczytać już z samych słów, które używamy. (Fot. Getty Images)

Według uczonych publikacje na Facebooku były lepszym źródłem informacji o stanie zdrowia badanych niż dane demograficzne. Niektóre spośród używanych przez badanych słów wykazywały oczywistą korelację z konkretnymi chorobami. Dla przykładu osoby, które używały takich słów, jak "drink” i "butelka”, częściej narażone były na nadużywanie alkoholu. Znacznie bardziej zaskakującym okazało się tymczasem odkrycie, że ludzie, w których postach pojawiały się słowa takie jak "Bóg” czy "modlitwa”, byli aż 15 razy bardziej narażeni na cukrzycę niż osoby, które rzadko używały słów nawiązujących do religii.

"Nasze badania znajdują się jeszcze we wczesnej fazie, ale mamy nadzieję, że informacje zebrane z postów publikowanych w mediach społecznościowych będą mogły zostać w przyszłości wykorzystane do lepszego informowania pacjentów i stawiania trafniejszych diagnoz. Ze względu na to, że posty w mediach społecznościowych często dotyczą naszych osobistych doświadczeń lub uczuć, dane te są źródłem dodatkowych informacji na temat ewentualnego zaostrzenia choroby i leczenia” – wyjaśnia główna autorka badania Raina Merchant.

Andrew Schwartz, adiunkt na Stony Brook University, dodaje, że nasz "język cyfrowy” odzwierciedla inny aspekt naszego życia niż tradycyjne dane medyczne, dzięki czemu może zapewnić specjalistom dostęp do kluczowych informacji diagnostycznych. "Wiele badań wykazało związek między wzorcami językowymi a konkretną chorobą – mam tu na myśli choćby język towarzyszący depresji” – tłumaczy.

Autorzy badania sugerują, iż korzystnym byłoby opracowanie systemów, które pozwolą pacjentom na przekazywanie swoim lekarzom danych z mediów społecznościowych, aby w ten sposób poprawić skuteczność ich leczenia. "Jeśli np. ktoś próbuje schudnąć, bardzo często potrzebuje pomocy w zrozumieniu swoich wyborów żywieniowych i schematu ćwiczeń. Dysponowanie przez pracownika opieki zdrowotnej danymi, które ta osoba publikuje w mediach społecznościowych, może dać lepszy wgląd w jej styl życia, a co za tym idzie, może pomóc jej zmodyfikować złe nawyki” – konkluduje Merchant.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama