Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Masz sobowtóra? Macie więcej wspólnego niż tylko podobną twarz

Masz sobowtóra? Macie więcej wspólnego niż tylko podobną twarz
Prezydent USA George W. Bush (L) i jego sobowtór Steve Bridges (P) (Fot. PAP/EPA/ROGER L. WOLLENBERG)
Co łączy osoby, które mają niemal identyczne rysy twarzy, choć nie są niespokrewnione? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć hiszpańscy naukowcy. W tym celu przebadali 16 par sobowtórów, szczegółowo analizując nie tylko ich fizyczne podobieństwo i styl życia, ale także kod DNA oraz mikrobiom. Wnioski okazały się zaskakujące.
Reklama
Reklama

Hiszpańscy naukowcy z Instytutu Badań nad Białaczką Josepa Carrerasa w Barcelonie wykorzystali do swoich badań fotograficzny projekt kanadyjskiego artysty Françoisa Brunelle’a, który od 1999 roku gromadzi zdjęcia sobowtórów z całego świata. Zespół pod kierunkiem Manela Estellera postanowił sprawdzić, czy osoby o niemal identycznych rysach twarzy są do siebie podobne także na poziomie genetycznym, czyli pod względem wariantów poszczególnych genów, epigenetycznym - dotyczącym aktywności poszczególnych genów, a także pod względem mikrobiomu, czyli zasiedlających ich organizmy drobnoustrojów.

Od Françoisa Brunelle’a badacze uzyskali zdjęcia twarzy 16 par niespokrewnionych ze sobą sobowtórów. Poprosili te osoby o wypełnienie wyczerpujących kwestionariuszy biometrycznych i dotyczących ich stylu życia oraz dostarczenie próbek śliny do analizy DNA i mikrobiomu. "Ten unikalny zestaw próbek pozwolił nam zbadać, w jaki sposób genomika, epigenomika i mikrobiomika mogą przyczynić się do ludzkiego podobieństwa" - wyjaśnił Manel Esteller.

Silne podobieństwo twarzy jest powiązane ze wspólnymi wariantami genetycznymi. (Fot. Getty Images)

Najpierw, aby zobiektywizować podobieństwo każdej pary, naukowcy użyli trzech różnych algorytmów rozpoznawania twarzy. Połowa par została wskazana jako identyczne z wyglądu przez wszystkie trzy algorytmy. Z kolei analiza genetyczna wykazała, że 9 z tych 16 par wykazuje znaczne podobieństwa sekwencji DNA. Co więcej, ich cechy fizyczne, takie jak waga i wzrost, a także cechy behawioralne, np. palenie papierosów i wykształcenie, były u sobowtórów podobne.

Badanie wykazało, że o ile osoby o uderzająco podobnych rysach twarzy mają podobne genotypy (sekwencje DNA), to nie widać podobieństw pod względem epigenetycznym (metylacji genów, od której zależy, czy dany gen jest aktywny, czy nie) i mikrobiotycznym.

Pomimo że badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie osób, w dodatku byli to głównie Europejczycy, to odkrycie może być cenną wskazówką do wykorzystania badań molekularnych w takich dziedzinach jak biomedycyna, ewolucja czy kryminalistyka. "Wyniki te będą miały implikacje w medycynie sądowej, np. przy reonstrukcji twarzy przestępcy z DNA, a także diagnostyce genetycznej, bo zdjęcie twarzy pacjenta da nam wskazówki, jaki ma genom" - stwierdzi Manel Esteller.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama