Menu

Lecz się kolorem!

Lecz się kolorem!
Specjaliści podkreślają, że odpowiednio dobrane odcienie, którymi pokolorowane są wnętrza pomieszczeń, mają zdolność stymulowania naszego układu nerwowego. (Fot. Getty Images)
Psycholodzy są zgodni co do tego, że kolory odgrywają w naszym życiu niebagatelną rolę. Mogą pobudzać zmysły, działać uspokajająco, łagodzić stres lub dodawać nam energii i sił witalnych.
Reklama

Teraz, gdy w związku z pandemią zostaliśmy zamknięci w naszych domach, warto odpowiednio "pokolorować" najbliższe otoczenie, by zwalczyć niepokój i poprawić sobie nastrój.

Barwy, którymi się otaczamy, mają ogromną siłę oddziaływania. Mówi o tym psychologia koloru. Specjaliści podkreślają, że odpowiednio dobrane odcienie, którymi pokolorowane są wnętrza pomieszczeń, mają zdolność stymulowania naszego układu nerwowego, dodając nam energii albo dla odmiany działając relaksująco i kojąco. Warto więc otoczyć się kolorami, które pomogą nam zwalczyć niepokój i stres oraz poprawią nasze samopoczucie.

Zieleń

Działa szczególnie relaksująco, jest zieleń. Symbolizuje ona naturę, a co za tym idzie zapewnia harmonię i równowagę. Najskuteczniejszym sposobem na wzbogacenie wnętrza o zielone akcenty jest umieszczenie w pokoju roślin. Tym bardziej że jak wskazują badania uczonych z University of Hyogo, postawienie na biurku rośliny redukuje stres i łagodzi stany lękowe.

Błękit

Kolejnym inspirowanym naturą odcieniem jest błękit. Kolor przywodzący na myśl bezchmurne letnie niebo będzie szczególnie przydatnym narzędziem w walce z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew. W psychologii niebieskie odcienie symbolizują harmonię i spokój, dlatego skutecznie wzmacniają one naszą koncentrację. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie ścian na jasny błękit – ożywi on wnętrze pomieszczenia oraz pozytywnie nas nastroi.

Kolory mogą pobudzać zmysły, działać uspokajająco, łagodzić stres lub dodawać nam energii i sił witalnych. (Fot. Getty Images)

Żółty

Jest najlepszym kolorem na poprawę nastroju. Barwa słońca natychmiast ociepla wnętrza, sprawia, że stają się bardziej przytulne. Żółte odcienie rozwiewają depresyjne myśli i niwelują uczucie zwątpienia. Jest on także pomocny w nauce, gdyż polepsza koncentrację. Zamiast tradycyjnych żarówek dających ostre, zimne światło, wybierzmy te o barwie żółtej lub pomarańczowej. Atmosfera panująca w pomieszczeniu zmieni się nie do poznania.

Fiolet

W psychologii koloru fiolet to barwa refleksji, utożsamiana ze sferą duchową. Intuicyjnie wybierają ją introwertycy, którym zapewnia ona równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Ciemniejsze odcienie purpury zachęcają do zwolnienia tempa i wsłuchania się w swój wewnętrzny głos. Jasne odcienie są z kolei bardzo inspirujące. Fioletowe zasłony, lampka lub powieszony na ścianie obraz utrzymany w takiej kolorystyce, to elementy wystroju wnętrz, które zapewnią nam równowagę i dobre samopoczucie na co dzień – nie tylko w czasie izolacji.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2020
GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

Sport


Sport

Reklama