Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kryzys wieku średniego to choroba bogatych

Kryzys wieku średniego to choroba bogatych
Naukowcy zajęli się tzw. kryzysem wieku średniego. (Fot. Thinkstock)
Tak zwany kryzys wieku średniego, którym zajmowali się niegdyś psychologowie, a który ostatnio interesuje też ekonomistów, to przywilej, na który nie wszystkich stać.
Reklama
Reklama

Ekonomia i psychologia stanęły dziś w szranki. Artykuł w "Bloombergu" wywołał akademicką dyskusję o kryzysie wieku średniego. Psychologowie nie używają już tego terminu (choć stworzył go w 1965 r. kanadyjski psycholog Elliott Jaques) - przynajmniej w takim rozumieniu, jakie znamy z potocznego języka. Ostatnio na nowo "odkryli" go jednak ekonomiści.

Z badań, które przeprowadzili wśród 1,3 mln osób z 51 krajów wynika, że wkraczając w trzydziestkę, ludzie zaczynają odczuwać mniejszą satysfakcję z życia, która na nowo rośnie po pięćdziesiątce - podaje dziennik.

"Wyraźnie widzimy krzywą w kształcie litery U, obrazującą psychologiczną formę. Z pewnością można stwierdzić, że mamy jakiś problem ze średnim wiekiem" - ocenia gazecie Andrew Oswald, ekonomista z Uniwersytetu Warwick, współautor badania.

Jak podaje "Puls Biznesu", zadowolenie z życia ma wpływ na gospodarkę. Ekonomiści apelują więc do rządów, aby przyjrzeli się fali samobójstw i przemyśleli wprowadzenie programów zdrowotnych skierowanych przeciwko nadużywaniu antydepresantów po 30. roku życia.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 31.05.2024
GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama