Menu

Jeździsz do pracy rowerem? Dbasz o zdrowie, ale ryzykujesz życiem

Jeździsz do pracy rowerem? Dbasz o zdrowie, ale ryzykujesz życiem
Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko rozwinięcia się chorób układu krążenia czy nowotworów, ale wiąże sie z ryzykiem. (Fot. Getty Images)
Podróżowanie do pracy na rowerze niesie o 45 proc. większe ryzyko poważnej kontuzji, niż inne formy przemieszczania się. Taki wniosek wyniknął z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Z drugiej strony, regularna jazda rowerem zmniejsza ryzyko rozwinięcia się chorób układu krążenia czy nowotworów.
Reklama

Czy dojazd do pracy rowerem może być niebezpieczny? Nad tą kwestię postanowili pochylić się naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow. Przebadali dokumentację szpitalną z wielu miejsc w Wielkiej Brytanii. W ciągu dziesięciu lat wzięli pod lupę 230 tys. osób.

Okazało się, że jeżdżenie do pracy na rowerze to o 45 proc. większe ryzyko trafienia do szpitala z powodu kontuzji, niż inne formy przemieszczania się. Im dłuższy dystans musieli pokonać rowerzyści, tym większe było to zagrożenie.

Jednocześnie badacze zauważyli też długą listę pozytywów. Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko raka (o 11 proc.) i chorób serca (o 21 proc.).

Jeśli zaś chodzi o pokonywanie drogi do pracy samochodem czy komunikacją miejską, ryzyko poważnych urazów było na poziomie 4 proc. "Zyski z jazdy rowerem do pracy równoważą wynikające z tego zagrożenia, co jest optymistyczne. Niemniej, w przepisach ruchu drogowego należy bardziej zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów" - stwierdził współautor badania dr Paul Welsh.

W Wielkiej Brytanii tylko 4 proc. osób podróżuje do pracy rowerem, mimo że dostęp do takiego środka transportu ma 40 proc. ankietowanych.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama