Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak upływ czasu wpływa na nasz smak?

Jak upływ czasu wpływa na nasz smak?
Fot. Thinkstock
Okazuje się, że całkiem znacząco...
Reklama
Reklama
Podniebienie zwykle zmienia się po 20. roku życia, kiedy to zaczynamy doceniać bardziej wyraziste smaki. Po przekroczeniu tego wieku z przyjemnością zajadamy się oliwkami, kozim serem czy awokado, czyli produktami, którymi często wcześniej gardziliśmy.

Według naukowców smak zmienia się, bo wraz z wiekiem zmniejsza się liczba kubków smakowych. W starszym wieku mamy ich o połowę mniej niż w dzieciństwie. Niemowlęta przychodzą na świat z wrodzonym apetytem na słodkości. Mocne smaki odbierają one dużo bardziej intensywnie niż dorośli. To dlatego jedzenie dla małych dzieci jest tak mdłe.

Z wiekiem doceniamy potrawy bardziej wyraziste i ostrzejsze. Na szczycie listy produktów, w których jesteśmy w stanie się rozsmakować, znalazły się m.in.: czosnek, korniszony, curry, fasola, makrela, szpinak, papryka, oberżyna, parmezan. Zdaniem badaczy takie smaki zaczynamy doceniać między 19. a 21. rokiem życia. Wraz z ukończeniem 22. roku życia chętniej sięgamy po anchois, sery pleśniowe, awokado, szparagi, ostrygi, ser brie, oliwki czy kozi ser.

"Nasz stosunek do jedzenia i nasze upodobania smakowe rozwijają się w bardzo młodym wieku i mogą mieć wpływ na to, jak później kształtują się nasze smaki i po co będziemy sięgać chętniej w przyszłości. Wraz z wiekiem liczba kubków smakowych maleje, co wpływa na nasze reakcje na niektóre smaki. Te które są mocniejsze, postrzegamy jako bardziej interesujące i przyjemne. Oczywiste jest to, że z wiekiem wachlarz smaków się poszerza, jak również ciekawość nowych doznań smakowych" - wyjaśnia Karen Poole, specjalistka ds. żywienia.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama