Menu

Jak oczyścić organizm z toksyn po świętach i sylwestrze?

Jak oczyścić organizm z toksyn po świętach i sylwestrze?
Jakie produkty mogą pomóc naszemu organizmowi w oczyszczeniu się z toksyn? (Fot. Getty Images)
Sezon świąteczno-noworoczny obfituje w przyjęcia przy suto zastawionym stole. Choć ludzkie ciało z reguły dobrze radzi sobie z usuwaniem nagromadzonych toksyn, w okresie wzmożonego sięgania po tłuste potrawy i używki warto nieco mu w tym pomóc. Specjalistka dzieli się praktycznymi wskazówkami na temat tego, jak skutecznie wesprzeć organizm w poświątecznej detoksykacji.
Reklama
Reklama

Nie dziwi zatem, że w sezonie świąteczno-noworocznym szczególnie dużą popularnością cieszą się artykuły o detoksach. Dość wspomnieć, że w ciągu ostatnich tygodni częstotliwość wyszukiwania w Google hasła "jak skutecznie odtruć organizm" wzrosła o 120 proc.

"Toksyny obejmują zanieczyszczenia środowiska, obecne w żywności pestycydy i mykotoksyny, alkohol i trujące związki w papierosach" – tłumaczy w rozmowie z magazynem "Vogue" dietetyczka Rhian Stephenson.

Ekspertka podkreśla jednak, że nasze organizmy z reguły dobrze radzą sobie z usuwaniem toksyn bez dodatkowego wspomagania.

"Mamy inteligentny, wbudowany system, który skupia się wokół wątroby, głównego narządu detoksykacyjnego. Zaangażowane w ten proces są także inne narządy – płuca, jelita, nerki i skóra. Ponadto komórki nabłonkowe jelit tworzą swoistą barierę, która pomaga zapobiegać przedostawaniu się szkodliwych substancji do krwiobiegu" – tłumaczy Stephenson.

Takie smoothie na pewno sprawi, że nasze ciało odetchnie z ulgą... (Fot. Getty Images)

Innymi słowy, do odtrucia organizmu nie potrzebujemy specjalnego cateringu, detoksykujących herbatek czy drogich suplementów.

"Tego rodzaju porady to czysty marketing. Nie oznacza to jednak, że nie warto wesprzeć tych naturalnych procesów, zwłaszcza, jeśli czujemy, że nie funkcjonujemy na pełnych obrotach" – dodaje dietetyczka.

Jak zatem skutecznie oczyścić organizm z toksyn po świętach i Sylwestrze? Przede wszystkim włączmy do jadłospisu naturalne źródła składników, dzięki którym efektywnie pozbędziemy się szkodliwych substancji.

"Detoksykację wspomagają produkty zawierające siarkę, a więc takie warzywa, jak szparagi, brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, por, cebula i czosnek. Pomocne będą również pokarmy żółciopędne – buraki, karczochy, mniszek lekarski, seler, koper włoski i kozieradka" – wylicza Stephenson.

Doceńmy pomidory! (Fot. Getty Images)

Warto też wzbogacić dietę o żywność zawierającą kwas alfa-liponowy, który stymuluje wydalanie rtęci. Znajdziemy go m.in. w szpinaku, ziemniakach, drożdżach i pomidorach.

Ekspertka podkreśla, że oczyszczanie organizmu powinno koncentrować się wokół dbania o zdrowie jelit.

"Prawidłowo funkcjonujący mikrobiom jelitowy jest bardzo istotnym wsparciem dla procesu detoksykacji, dlatego staraj się często sięgać po sfermentowane pokarmy, źródła błonnika i różnorodne rośliny" – radzi dietetyczka. I dodaje, że w usuwaniu toksyn pomoże nam także odpowiednie nawodnienie oraz regularna aktywność fizyczna, która poprawia metabolizm i krążenie, a co za tym idzie przyczynia się do filtracji substancji odpadowych.

Jak wskazują badania naukowe, spora dawka ruchu ma zarazem niebagatelny wpływ na właściwe działanie wątroby, nerek i płuc.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.01.2025
GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama