Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Herbata na modłę rosyjską, czyli z konfiturą

Herbata na modłę rosyjską, czyli z konfiturą
Herbata z konfiturą ma wielu zwolenników. (Fot. Getty Images)
Zazwyczaj herbatę pijemy z cytryną, ewentualnie dosładzamy ją cukrem lub miodem. Ciekawym dodatkiem do rozgrzewającego napoju może być też konfitura. Herbata serwowana w taki sposób popularna jest w Rosji.
Reklama

Wśród konfitur, które doskonale komponują się z czarną herbatą, są malinowa, jarzębinowa, różana, pigwowa, pomarańczowa czy figowa. Konfitury nie dodaje się do naparu. Jej porcję nakłada się na spodek. Smakołyk zjada się przy pomocy łyżeczki i popija herbatą. Wszystko łączy się w naszych ustach.

Propagatorką takiego picia herbaty była Matylda Aubry, która od 1890 roku prowadziła cukiernię w Petersburgu przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta, Newskim Prospekcie. Po jej cytrynki i inne konfitury aż do wybuchu rewolucji przychodzili kucharze z pobliskiego Grand Hotelu. Potomkowie pani Matyldy kontynuują tradycję wyrabiania przetworów pod szyldem Eterno, firmy, która należy do Stowarzyszenia "Polska Ekologia”. Ich flagowym produktem są cytrynki z rumem.

Herbatę po rosyjsku podaje się w szklance z metalowym uchwytem. Napój przygotowuje się w urządzeniu, które nazywa się samowarem.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2019
GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

Sport


Reklama