Menu

Grochy znów w natarciu!

Grochy znów w natarciu!
Grochy sprawdzają się teraz w każdej stylizacji! (Fot. Getty Images)
Ów ponadczasowy, jednoznacznie kojarzący się ze stylem retro, wzór po raz kolejny zawładnął wyobraźnią projektantów, dominując na tegorocznych pokazach mody. Letnim must-have jest przede wszystkim sukienka w grochy - szykowna, kobieca i uniwersalna.
Reklama

Są klasyczne, eleganckie, łatwe w noszeniu i niezwykle wszechstronne. Nic dziwnego, że uwielbiają je kobiety w każdym wieku. Mimo upływu lat i wciąż zmieniających się trendów, grochy nie wychodzą z mody, będąc wciąż jednym z najbardziej ponadczasowych wzorów w historii kobiecego ubioru.

W tym sezonie print ten po raz kolejny zwrócił uwagę projektantów, którzy poświęcili mu w swoich kolekcjach sporo uwagi. Ubrania w grochy dostrzec mogliśmy na pokazach m.in. Caroliny Herrery, Dolce&Gabbana i Escady. Grochy cieszą się obecnie olbrzymią popularnością nie tylko wśród kreatorów, ale i odbiorców mody. Jak podaje globalna modowa wyszukiwarka Lyst, od marca liczba wyszukiwań tego hasła w internecie wzrosła aż o 120 proc.

Grochy to także wzór z bogatą historią. Jego znaczenie ewoluowało na przestrzeni lat, a pierwsze egzemplarze pojawiły się już w średniowiecznej Europie – choć wówczas kropki na ubraniach były postrzegane jako symbol… dżumy dymieniczej. "Negatywne skojarzenia z kropkowanymi wzorami przypominały ludziom śmiertelne i zaraźliwe choroby" – wyjaśnia historyk mody Edite Parute w rozmowie z "The Independent".

Jak oceniają eksperci, grochy dodają naszej styulizacji "retro looku". (Fot. Getty Images)

Takie konotacje utrzymywały się przez cały okres renesansu. Dopiero w połowie XIX wieku, za sprawą popularności czeskiego tańca ludowego – polki – wzór ów doczekał się należnego mu uznania wśród fanów mody. "Szaleństwo na punkcie polki w latach 40. XIX wieku skłoniło producentów odzieży do wyprodukowania ubrań nawiązujących do owego tańca, aby wykorzystać jego popularność. I tak powstawało coraz więcej czapek, kurtek, sukienek i innych elementów ubioru pokrytych tym wzorem" – dodaje Parute.

Od tego czasu grochy nie opuszczają modowego kanonu, przechodząc po drodze rozmaite transformacje. W latach 40. XX wieku modne były groszki utrzymane w stonowanych, nieco ponurych odcieniach, które wyewoluowały do wyrazistych, dużych grochów, będących najgorętszym trendem lat 50. Kilka dekad później, grochy pojawiały się niemal wyłącznie w towarzystwie jaskrawych kolorów, definiując krzykliwą modę lat 80.

Biorąc pod uwagę jego historyczne znaczenie, wzór ten ma bardzo silny związek z estetyką vintage. Dzięki swojej długiej historii i nieustannym powrotom do głównego nurtu, stały się jednocześnie wyjątkowo uniwersalnym printem. "Nadruk w kropki pojawia się co sezon. Jest neutralny, a przez to tak uniwersalny i praktyczny. Jest widoczny, a jednak nie wyróżnia się zanadto" – wyjaśnia w rozmowie z "The Independent” Laura Yiannakou z globalnej platformy zajmującej się prognozowaniem trendów, WGSN.

Na zdjęciu: Aktorka Linda Cardellini i jej sukienka w grochy. (Fot. Getty Images)

Szczególnie pożądanym w tym sezonie elementem garderoby jest sukienka w grochy. Ultra kobieca, elegancka i szykowna, natychmiast doda nam animuszu. Komplementuje każdy typ urody, odnajduje się w niemal każdych okolicznościach – od weselnych przyjęć, aż po codzienne przemierzanie biurowych korytarzy.

"Klasyczna sukienka w grochy ma pewien nostalgiczny urok” – zauważa dr Harriet Atkinson, starsza wykładowczyni historii projektowania na University of Brighton. Chcąc wzbogacić letnią garderobę o praktyczne, a zarazem szykowne stroje, postawmy na ubrania w grochy, a zwłaszcza sukienkę, którą możemy nosić zarówno na co dzień, jak i na oficjalne okazje. Doda letniej stylizacji retro wdzięku, przywodząc na myśl najbardziej stylowe momenty w historii mody.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.07.2020
GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama