Menu

Gitarzysta Queen skomponował utwór na prośbę... NASA

Gitarzysta Queen skomponował utwór na prośbę... NASA
Niewielu fanów Queen wie, że May jest doktorem astronomii. (Fot. Getty Images)
Gitarzysta grupy Queen Brian May nagrał kompozycję New Horizons, która została opublikowana przez... centrum dowodzenia NASA. Muzyk jest również doktorem astronomii.
Reklama

Brian May napisał piosenkę na cześć programu New Horizons, w ramach którego w 2006 roku sonda kosmiczna została wysłana w kierunku Plutona.

Publikacja utworu nie jest przypadkowa: 1 stycznia sonda minęła bowiem planetoidę Ultima Thule w odległości 3 500 km i zrobiła jej zdjęcie. To najdalej oddalony obiekt od Ziemi, jaki został zbadany przez jakąkolwiek sondę kosmiczną w historii. Wydarzeniu temu towarzyszyła premiera nowego utworu Briana Maya.

"Ten projekt zainspirował mnie w nowy sposób" - wyjaśnia May. "Dla mnie ekscytującym wyzwaniem było połączenie dwóch stron mojego życia - astronomii i muzyki" - dodaje.

"To Adam Stern, pomysłodawca tej misji NASA, rzucił mi w maju tę rękawicę. Zapytał, czy nie skomponowałbym muzyki specjalnie na moment, gdy sonda NH zbliży się do Ultima Thule. To najdalsze miejsce, do którego sięgnął człowiek i najdalszy obiekt, jaki będziemy mogli na Ziemi oglądać z bliska" - opowiada gitarzysta Queen.

Niewielu fanów Queen w Polsce wie, że May jest doktorem astronomii. Gitarzysta studiował fizykę w Imperial College London. W pierwszym okresie działalności Queen dorabiał nawet jako nauczyciel matematyki.

W 2002 otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu w Hertfordshire. Jest współautorem, wraz z Patrickiem Moore oraz Chrisem Lintottem, książki traktującej o historii Wszechświata "Bang! The Complete History of Universe”.

W 2007 roku May obronił w Imperial College London pracę doktorską zatytułowaną "Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego", dzięki czemu stał się doktorem astronomii (Ph.D.).

Otrzymał też tytuł honorowego rektora Uniwersytetu Johna Moore’a w Liverpoolu.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama