Menu

Gdy na twarzach są maseczki, uśmiech staje się ważniejszy niż wcześniej!

Gdy na twarzach są maseczki, uśmiech staje się ważniejszy niż wcześniej!
Spod maseczki też widac uśmiech! (Fot. Getty Images)
Psycholodzy są w tej kwestii wyjątkowo jednogłośni. Uśmiechajmy się, jak najczęściej. I to mimo masek. Nie jest bowiem prawdą, że uśmiechu nie widać w oczach. A to dzięki uśmiechowi świat pełen ludzi w maskach staje się bardziej przyjaznym miejscem.
Reklama

Na twarze nieznajomych patrzymy, aby ocenić ich intencje, zatem gdy nos, usta i podbródek są zasłonięte, wiele z tych wskazówek znika za warstwą materiału. "Kiedy ludzie poruszają się po zamaskowanym świecie, będą musieli bardziej skupić się na oczach i głosie, aby w pełni zrozumieć otaczające je osoby" - mówi Jeanne Tsai, która jest profesorem nadzwyczajnym psychologii na Uniwersytecie Stanforda i dyrektorem Laboratorium Kultury i Emocji.

"Na twarzach wyrażamy różne emocje - podekscytowanie, spokój i radość, a także złość, smutek i strach. Ale twarz nie jest też jedynym kanałem, którego używamy do wyrażania emocji. Używamy naszych słów, naszych głosów i naszych ciał. Choć uczeni od razu przyznają, że byli zainteresowani twarzą jako kanałem wyrażania naszych emocji od czasów Karola Darwina. I był to pierwszy kanał, do którego zwrócili się psychologowie, tacy jak Paul Ekman, próbując kategoryzować i mierzyć emocje w latach 60. i 70." – wyjaśnia na łamach "Stanford News" psycholog.

Przyznaje, że zakrycie twarzy utrudnia ludziom dostrzeganie emocji innych, w tym ich uśmiechów, które ułatwiają kontakty społeczne. "Myślę, że ludzie będą musieli nauczyć się uśmiechać oczami i głosem, a także więcej czytać z oczu i głosu innych. W międzyczasie najbezpieczniej będzie założyć to, co najlepsze - że pod maską ludzie są nadal przyjaźni, godni zaufania - zwłaszcza że próbują chronić innych i siebie przed chorobami takimi jak COVID-19" – wyjaśnia ekspert.

Do uśmiechania się, nawet gdy jest on skryty za maseczką zachęca również ekspertka w dziedzinie mowy ciała Janine Driver. "Mamy szczęście, że wiele informacji można odczytać również z oczu, brwi. Cóż prawdziwe szczęście i uśmiech dostrzeżemy chociażby w zmarszczkach wokół oczu, które pojawiają się gdy się uśmiechamy" – wyjaśnia na łamach "Today". 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.11.2020
GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

Sport


Sport

Reklama