Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fińscy naukowcy wyprodukowali kawę w hodowli komórkowej

Fińscy naukowcy wyprodukowali kawę w hodowli komórkowej
Trudno sobie wyobrazić świat bez małej czarnej... (Fot. Getty Images)
Nie tylko mięso próbuje się wytworzyć w warunkach laboratoryjnych. Naukowcy z Finlandii podjęli próbę hodowli komórkowej produktu spożywczego, którego uprawy są zagrożone przez kryzys klimatyczny - kawy. Z powodzeniem. Uzyskana w ten sposób kawa okazała się niemal identyczna jak uprawiana tradycyjnie.

Reklama
Reklama

Według prognoz dotyczących zmian klimatu, światowa produkcja kawy znacznie spadnie w ciągu najbliższych 30 lat. Być może jednak nie będziemy musieli rezygnować z małej czarnej - rozwiązaniem może być rolnictwo komórkowe. To innowacyjny sposób produkcji żywności przy wykorzystaniu hodowli komórek w bioreaktorach.

Metoda ta wydaje się rozwiązywać najbardziej palące dziś problemy, czyli uzależnienie od pogody i wysoką emisję dwutlenku węgla.

Proces, który przeprowadzili naukowcy z VTT Technical Research Center of Finland, zaczął się tradycyjnie - od wyboru sadzonek kawy z gatunku arabica. Na tym etapie jednak podobieństwa do tradycyjnej uprawy się skończyły.

Naukowcy z VTT Technical Research Center of Finland wyniki swojego badania opublikowali w magazynie "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
(Fot. Getty Images)

Z sadzonek badacze starannie wyselekcjonowali młode, w pełni wykształcone liście, które następnie poddali sterylizacji i pocięli na małe kawałki, aby zainicjować tworzenie się kalusa - złożonej z niezróżnicowanych komórek tkanki, którą roślina wytwarza w miejscu zranienia. Aby pobudzić ten proces, hodowlę umieszczono na specjalistycznym podłożu.

Kolejnym etapem było przeniesienie kalusa do kolb z płynnymi pożywkami, gdzie stworzył zawiesiny komórkowe. To etap o kluczowym znaczeniu dla zwiększenia skali produkcji, bo komórki rozwijają się wtedy w kontrolowanym i jednolitym środowisku.

W celu sprawdzenia możliwości produkcji masowej, zawiesiny komórkowe przeniesiono do bioreaktorów falowych, które umożliwiają prowadzenie hodowli o większej objętości i lepszą kontrolę warunków wzrostu. A to jest niezbędne w przypadku produkcji na skalę przemysłową.

Z liści kawy można wyhodować te ziarna metodą komórkową! (Fot. Getty Images)

Wyhodowane w ten sposób komórki zostały zebrane, przepłukane i liofilizowane, a następnie zamknięte w hermetycznych pojemnikach w celu zachowania ich jakości do czasu palenia.

Na tym ostatnim etapie naukowcy eksperymentowali z różnymi czasami i temperaturami, aby uzyskać produkt możliwie najbardziej zbliżony pod względem smaku i aromatu do tradycyjnej kawy.

Rygorystyczne analizy sensoryczne i chemiczne wypadły obiecująco - kawa z hodowli komórkowej okazała się porównywalna z tradycyjną pod względem zawartości kofeiny i innych związków chemicznych. Również jej smak i aromat były zbliżone.

Ziarna kawy to towar coraz droższy... (Fot. Getty Images)

Zdaniem naukowców, laboratoryjna produkcja kawy przyniosłaby znaczne korzyści dla środowiska i gospodarki. Zmniejsza bowiem zapotrzebowanie na ziemię, wodę i pestycydy, a co najważniejsze, ogranicza emisję dwutlenku węgla. Mogłaby też ustabilizować ceny kawy, dzięki uniezależnieniu jej produkcji od wpływu zmian klimatycznych i kwestii geopolitycznych. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama