Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Duński sposób na odpuszczanie? To "pyt"

Duński sposób na odpuszczanie? To "pyt"
Warto odpuścić i po prostu się zrelaksować... (Fot. Getty Images)
'Pyt' zostało okrzyknięte przez Duńczyków najpopularniejszym słowem. Nie ma ono dokładnego wytłumaczenia, bardziej odnosi się do koncepcji kultywowania zdrowych myśli. To kolejny skandynawski sposób na szczęście.
Reklama
Reklama

Profesor psychologii Marie Helweg-Larsen podkreśla, że koncepcja leżąca u podstaw tego słowa ma uniwersalne zastosowanie.

"Pyt" jest zwykle wyrażany jako okrzyk w reakcji na codzienne kłopoty, frustrację. Najdokładniej można je wyjaśnić jako stwierdzenie: cóż, zdarza się, nic na to nie poradzisz. W istocie, chodzi o akceptowanie i resetowanie. Można je uznać za swoiste przypomnienie, aby się cofnąć i ponownie skupić na rzeczach istotnych, a nie roztrząsać rzeczy mniej istotne. Czasem warto odpuścić" - wyjaśnia na łamach CNN psycholog.

Marie Helweg-Larsen wskazuje, że pyt może okazać się skuteczną strategią redukowania stresu, przypomina nam, że nie warto grzęznąć w potoku codziennych, drobnych frustracji. Pozwala również racjonalnie spojrzeć na codzienne losowe wypadki, które nie zawsze powinny urastać do rangi wielkich dramatów.

"Badania pokazują, że jesteśmy szczęśliwsi i żyjemy dłużej, gdy mamy mniej codziennych kłopotów. A w niektórych przypadkach kłopoty mogą wiązać się z tym, jak interpretujemy to, co dzieje się wokół nas lub obwiniamy innych za zaistniałe sytuacje" - wskazuje ekspert.

Duńscy nauczyciele używają "pyt", aby nauczyć swoich uczniów tego, że w niektórych sytuacjach należy odpuszczać, i pokazać, jak dzieci mogą radzić sobie z drobnymi frustracjami. Wskazują również, że nie wszystko jest idealne. Są to ważne umiejętności.

"Liczne badania wskazują, że perfekcjonizm jest związany z nadmiernym stresem i często może prowadzić do depresji. W ostatnich latach wśród Duńczyków modne stały się przyciski pyt, z których po naciśnięciu wydobywa się komenda 'pyt' i wskazówka, aby głęboko oddychać. Można powiedzieć, że to taki przycisk resetowania" - zauważa psycholog.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama