Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Delikatna pamiątka z urlopu

Delikatna pamiątka z urlopu
Turyści w Portugalii chętnie kupują porcelanę. (Fot. Thinkstock)
Porcelana staje się coraz modniejszą pamiątką zabieraną przez turystów z Portugalii. Szczególnie poszukiwane są repliki zastawy stołowej, która do 1910 r. gościła w tym kraju na królewskich stołach.
Reklama

Wino, wyroby z korka i puszki rybne to jedne z najczęściej zabieranych dziś pamiątek z pobytu w Portugalii. Zagraniczni urlopowicze często po powrocie do domu poszukują tego typu towarów również w swoich ojczystych sklepach.

"Coraz częściej w punktach z ofertą dla turystów w Portugalii pojawiają się też porcelanowe wyroby, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, takie jak dzwonki, czy naparstki, a także elementy zastawy stołowej" - przekazała Henriqueta Silva, kolekcjonerka serwisów porcelanowych z Lizbony.

Ekspertka przypomniała, że szczególną popularnością cieszą się wyroby marki Vista Alegre, która do czasu upadku portugalskiej monarchii, w 1910 r. dostarczała zastawę stołową na stoły królewskiej rodziny z dynastii Braganca.

"Marka ta wciąż istnieje i adresowana jest współcześnie do masowego klienta. Repliki starych serwisów nabyć można powszechne, nawet w niektórych super- i hipermarketach" - dodała Silva.

Odnotowała, że już za kilka euro na ulicznych straganach można nabyć pamiątkowe talerze, którymi ozdabia się ściany i regały. Nierzadko pojawiały się one w związku z wizytami głów państw, bądź ważną dla Portugalii rocznicą.

Turyści z Francji kojarzą portugalską porcelanę m.in. dzięki popularyzowaniu jej nad Sekwaną przez niektórych szefów kuchni. Jednym z nich jest uznawany za czołowego gastronoma świata Joel Rebuchon. W 1990 r. został on okrzyknięty mianem "szefa kuchni tysiąclecia".

Rebuchon ceni szczególnie markę Vista Alegre, która obecna jest w jego rozsianych po całym świecie restauracjach: w Monaco, Paryżu, Bordeaux, Londynie, Makao, Hongkongu, Las Vegas, a także w Tokio.

Nietypowym promotorem portugalskiej porcelany jest również otwarty przed ponad dwoma laty w Ilhavo koło Aveiro pięciogwiazdkowy hotel Montebelo Vista Alegre. Placówka łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Hotel działa bowiem w kompletnie zmodernizowanym XVII-wiecznym pałacu, zlokalizowanym na terenie fabryki porcelany.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama