Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność umysłową, nawet gdy jesteśmy niewyspani

Ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność umysłową, nawet gdy jesteśmy niewyspani
Poprawa zdolności poznawczych po ćwiczeniach następuje nawet w przypadku niedoboru snu i to w połączeniu z niedotlenieniem. (Fot. Getty Images)
Co robić po nocy imprezowych szaleństw, gdy jesteśmy zmęczeni i niewyspani. Naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth radzą, by zdecydować się na krótki trening złożony z prostych ćwiczeń fizycznych. Jak wynika z ich badań, już 20 minut takiej aktywności wystarczy, aby zwiększyć wydajność mózgu po źle przespanej nocy. To działa nawet wtedy, gdy w ogóle nie spaliśmy i w dodatku jesteśmy niedotlenieni.
Reklama
Reklama

W ramach badania, którego wyniki opublikował magazyn "Physiology and Behaviour", przeprowadzono dwa eksperymenty, każdy z udziałem 12 osób. Pierwszy test dotyczył wpływu częściowej deprywacji snu na funkcje poznawcze, a drugi - całkowitego braku snu i jednocześnie niedotlenienia.

Uczestnikom pierwszego testu przez trzy dni pozwolono spać tylko pięć godzin na dobę, po czym każdego ranka dawano im do rozwiązania siedem zadań w spoczynku, a następnie po 20 minutach jazdy na rowerze. Przedtem poproszono ich o ocenę poziomu senności i nastroju. Okazało się, że mimo różnej wrażliwości na niedobór snu, po treningu wszyscy uczestnicy uzyskali lepsze wyniki we wszystkich zadaniach.

W drugim eksperymencie badani nie spali przez całą noc, a następnie zostali umieszczeni w środowisku o niskim poziomie tlenu - w uniwersyteckim laboratorium środowisk ekstremalnych. Oni też musieli 20 minut ćwiczyć. I w tym wypadku okazało się, że lekki trening poprawia wydajność poznawczą.

"Ponieważ traktowaliśmy ćwiczenia jako pozytywną interwencję, zdecydowaliśmy się zastosować trening o umiarkowanej intensywności, zgodnie z zaleceniami istniejącej literatury. Gdyby był dłuższy albo trudniejszy, mógłby sam w sobie stać się czynnikiem stresogennym i spotęgować negatywne skutki" – tłumaczy dr Joe Costello z Wydziału Badań nad Sportem, Zdrowiem i Aktywnością Fizyczną Uniwersytetu w Portsmouth.

Autorzy badania sugerują, że poprawa "jasności umysłu" to efekt zarówno wpływu czynników psychofizjologicznych, takich jak mózgowy przepływ krwi, pobudzenie i motywacja, jak również zmiany poziomu hormonów regulujących pracę mózgu.

Zdaniem dra Costello nowe badanie nie tylko dostarcza nauce nowej wiedzy na temat związku między takimi stresorami jak brak snu czy zmęczenia a aktywnością fizyczną, lecz także wzmacnia przesłanie, że ruch to uniwersalne lekarstwo dla ciała i umysłu. Tym bardziej że według dostępnych badań, aż 40 proc. ludzi ma problemy z wysypianiem się. Jeśli więc czujecie, że wasza sprawność umysłowa spada, spróbujcie się zmobilizować i trochę poruszać.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama