Menu

Codzienny trening - konieczność czy przesada?

Codzienny trening - konieczność czy przesada?
Codzienne wizyty na siłowni? Niekoniecznie... (Fot. Getty Images)
Regularna aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego stylu życia i niezbędny element codziennej rutyny odchudzających się osób. Czy jednak popularny pogląd jest aby na pewno słuszny?
Reklama

Niezależnie od tego, jaki cel obieramy ćwicząc – czy chcemy zbudować mięśnie, czy też pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej – konsekwencja w trenowaniu jest kluczem do sukcesu. Jest też jedyną, prócz zdrowej diety, gwarancją widocznych rezultatów.

Wiele osób przekonanych o konieczności jak najczęstszego wykonywania treningu stara się ćwiczyć każdego dnia, siedem dni w tygodniu, tłumacząc to sobie obietnicą szybszych i bardziej spektakularnych efektów. Czy słusznie?

Choć regularna aktywność fizyczna jest rzeczywiście najskuteczniejsza w kontekście budowy mięśni i pozbywania się nadprogramowych kilogramów, zasada "im częściej, tym lepiej", obowiązuje do pewnego momentu.

2-3 dni odpoczynku od siłowni w tygodniu to nie grzech... (Fot. Getty Images)

Nasze ciało potrzebuje odpoczynku, aby się zregenerować osiągać lepsze wyniki. "Kiedy ćwiczysz, twoje mięśnie są w zasadzie uszkadzane, dlatego potrzebują czasu, aby odbudować się i wrócić do normy" – wyjaśnia w rozmowie z „Popsugar” trener personalny Guychard Codio. "Ćwiczenie każdego dnia odbiera tymczasem mięśniom możliwość koniecznej dla ich dobrej kondycji regeneracji" – dodaje.

Według eksperta, trening będzie znacznie efektywniejszy, jeśli zrobimy sobie przerwę i przeznaczymy przynajmniej jeden dzień na odpoczynek. Wówczas będziemy czerpać z aktywności więcej korzyści. "Jeśli ćwiczysz każdego dnia, a twoje ciało nie odpoczywa, nie dajesz z siebie 100 procent, ponieważ twoje ciało nie wyleczyło się w pełni" – tłumaczy.

Codio zaznacza, że dzień odpoczynku przeznaczyć możemy na całkowity relaks lub pozwolić sobie na niewielki wysiłek, w zależności od wykonywanych czynności. Aby ukoić ból przetrenowanych mięśni, ekspert zachęca stopniowo wracać do aktywności, np. poprzez spacery i jogę, która pomaga złagodzić dyskomfort związany z zakwasami po treningu.

Czasami jednak nawet zajęcia jogi mogą okazać się zbyt intensywne. Najskuteczniejsze będą wówczas: sen i odpoczynek, które w największym stopniu zapewniają ciału regenerację, której potrzebuje.

Chociaż liczba dni odpoczynku wprowadzonych do harmonogramu ćwiczeń zależy głównie od poziomu naszej aktywności oraz intensywności wysiłku, Codio sugeruje, aby odpoczywać od ćwiczeń dwa lub nawet trzy razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest także naprzemienne trenowanie różnych grup mięśni – w ten sposób unikniemy ryzyka kontuzji i zakwasów. Kluczowe jest w tym przypadku po prostu słuchanie własnego ciała.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 12.08.2020
GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

Sport


Sport

Reklama