Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chcesz schudnąć? Namów do tego swojego partnera, a łatwiej osiągniesz cel

Chcesz schudnąć? Namów do tego swojego partnera, a łatwiej osiągniesz cel
Badania dowodzą, że osobom wspieranym przez partnera bądź partnerkę łatwiej jest zrzucić dodatkowe kilogramy. (Fot. Getty Images)
Naukowcy dowiedli właśnie, że osoby, które przeszły atak serca i chcą schudnąć, najskuteczniej zrobią to wówczas, gdy ich partnerzy również przestrzegają zalecanej diety.
Reklama
Reklama

Wyniki badań dotyczących diety przedstawiono na Kongresie ESC 2020. Jak twierdzi autorka badania, doktorantka z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Amsterdamie w Holandii, Lotte Verweij, zmiana stylu życia jest kluczowym elementem zapobiegania kolejnym atakom serca. Ale taka zmiana często nie jest łatwa. "Nasze badanie pokazuje, że kiedy współmałżonkowie przyłączają się do walki o zmianę nawyków życiowych, pacjenci mają większe szanse na wyzdrowienie - zwłaszcza jeśli chodzi o utratę wagi" - twierdzi badaczka.

Już wcześniejsze badania wykazały, że osoby po zawale serca, którym zalecano schudnięcie, aktywność fizyczną i rzucenie palenia, były bardziej skłonne do dbania o siebie, niż osoby będące pod opieką lekarską, którym jednak takich zaleceń nie wydano. W obu grupach większe sukcesy osiągnęły osoby, które mieszkały z partnerem.

Celem nowego badania było sprawdzenie, czy włączenie się partnera do walki o zdrowsze życie sprzyja zmianie zachowania pacjenta. W badaniu wzięły udział 824 osoby, które losowo przydzielono do dwóch grup: eksperymentalnej (która dostała zalecenia i wskazówki dotyczące zmiany nawyków) oraz kontrolnej (która musiała dbać o zdrowie samodzielnie, bez zaleceń).

Podczas analizy wyników badań skupiono się na 411 osobach z grupy eksperymentalnej. Badanym zalecono zmianę stylu życia w trzech sferach, zależnie od potrzeb i preferencji: redukcji masy ciała, zwiększenia aktywności fizycznej oraz rzucenia palenia. Partnerzy pacjentów - z własnej woli, bądź zachęcani przez pielęgniarki - mogli do nich dołączyć w trakcie badania. Uczestnictwo partnera zdefiniowano jako pojawienie się co najmniej raz. Wyzwanie podjęło 48 proc. partnerów pacjentów.

Okazało się, że u osób wspieranych przez małżonka, szansa na osiągnięcie sukcesu była ponad dwukrotnie większa w co najmniej jednym z wymienionych wcześniej obszarów: chudnięciu, wzrostowi aktywności fizycznej bądź rozstaniu z nałogiem. Największy sukces zaobserwowano w redukcji masy ciała. Efekty zmierzono po roku od rozpoczęcia obserwacji.

"Pacjenci, których partnerzy również przystąpili do programu odchudzania, stracili na wadze więcej niż pacjenci, którzy nie mieli takiego wsparcia" - komentuje Verweij. I dodaje: „Pary często prowadzą podobny styl życia; trudno zmienić swoje przyzwyczajenia, gdy tylko jedna osoba podejmuje wyzwanie. W grę wchodzą takie kwestie, jak zakupy żywności, ale i wyzwania psychiczne, gdzie wspierający partner może pomóc utrzymać motywację".

Verweij zauważa, że badanie nie wskazuje na większy sukces w rzucaniu palenia lub zwiększeniu aktywności fizycznej dzięki włączeniu się partnera w wyzwanie. "Kwestie te są związane ze stylem życia i mogą być bardziej zależne od indywidualnej motywacji i wytrwałości, ale to wymaga dokładniejszego zbadania" - dodaje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama