Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjska organizacja chce wprowadzenia specjalnych oznaczeń horrorów

Brytyjska organizacja chce wprowadzenia specjalnych oznaczeń horrorów
Horrory często ukazują osoby z deformacjami twarzy i przedstawiają je w złym świetle. (Fot. Getty Images)
Nieodłączną cechą filmów pokazywanych na serwisach streamingowych są pojawiające się przed nimi ostrzeżenia dotyczące treści prezentowanych produkcji. Organizacja Charity Changing Faces, która wspiera osoby z widocznymi bliznami i deformacjami, chciałaby dodania jeszcze jednego ostrzeżenia. Miałoby ono dotyczyć horrorów, w których pojawiają się złoczyńców z widocznymi znakami szczególnymi.

Reklama
Reklama

"Każdego roku Halloween staje się wyjątkowo stresującym czasem dla wszystkich osób posiadających znaki szczególne. To wtedy czarne charaktery filmowe są pokazywane za pomocą charakteryzacji jako osoby z bliznami, oparzeniami i innymi widocznymi schorzeniami. To sprawia, że takie osoby doświadczają przemocy w codziennym życiu" – przekazała prezeska Charity Changing Faces, Heather Blake w liście zaadresowanym do największych platform streamingowych i serwisów VOD.

W piśmie, które cytuje portal Variety, znajduje się argument, że takie oznaczenie przed horrorami przyczyniłoby się do zmiany świadomości na temat osób z deformacjami twarzy. 

"Szkodliwe przekonania, że blizny i znaki szczególne są równoznaczne ze złem, mogą zostać wzmocnione poprzez natychmiastowy dostęp do dziesięcioleci zarchiwizowanych treści. Bez stosownego wytłumaczenia niewątpliwie przyczyniają się do stygmatyzacji osób z widocznymi różnicami. Nigdy wcześniej dostęp do tych przestarzałych stereotypów nie był prostszy. Grozi to ich utrwaleniem wśród młodego pokolenia widzów" – wyjaśniła Blake i podkreśliła, że CCF od dawna prowadzi kampanię "Nie jestem twoim złoczyńcą", o której było głośno po raz ostatni przy okazji premiery filmu "Nie czas umierać" z 2021 roku.

Szefowa CCF zaproponowała też swoją pomoc właścicielom serwisów streamingowych.

"Nie prosimy o to, żeby takie filmy zniknęły z waszych platform. Jednocześnie z przyjemnością posłużymy naszą wiedzą, w jaki sposób informacje tłumaczące konkretny kontekst mogą zostać dodane do waszych treści. W ten sposób zwiększy się świadomość tego problemu wśród waszych użytkowników" – wyjaśniła.

Wśród proponowanych przez nią rozwiązań znalazł się pomysł uzupełnienia konkretnych filmów o informację ostrzegającą przed utrwalaniem przez nie błędnych stereotypów, a także dołączania na zakończenie filmu oświadczenia o wspieraniu osób, które spotkały się z przemocą za sprawą błędnych przekonań dotyczących osób ze znakami szczególnymi. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama