Menu

Broda i pozory męskości

Broda i pozory męskości
Czy posiadanie brody czyni mężczyzn bardziej męskimi?.... (Fot. Getty Images)
Od kilku lat na polskich ulicach pełno jest brodatych mężczyzn. Daliśmy się uwieść przekonaniu, że jeśli facet zapuści brodę, to stanie się bardziej odpowiedzialny. Nic takiego się nie stanie - przekonują autorzy książki o kryzysie męskości.
Reklama

Brodacz stał się odpowiedzią na mężczyznę metroseksualnego, który symbolizował brak różnicy płci. Bujny zarost jest dla facetów pewnego rodzaju autoterapią. Samiec z bujnym zarostem wydaje się męski, co ma być dowodem, że płeć jednak istnieje. Wysyła on niewerbalny komunikat: jestem wikingiem; kobieto, zaopiekuję się tobą; dla ciebie zetnę drzewo i wychowam syna.

„Tyle że oprócz symbolu nic za tym nie idzie. Taka broda jest jak kawa bezkofeinowa” – uważa psychoterapeuta Wojciech Kruczyński, wypowiadając się w książce „Mężczyzna bez winy i wstydu. Cała prawda o kryzysie męskości”. W tej publikacji prowadzi ożywioną rozmowę z dziennikarką Krystyną Romanowską.

Nie dajmy się też zwieść przekonaniu, że broda oznacza, iż mężczyzna jest bardziej odpowiedzialny. „Broda rośnie wtedy, gdy się z nią nic nie robi – i to jest chyba najtrafniej odczytane hasło zjawiska nowych brodaczy” – stwierdza Kruczyński. Po takim mężczyźnie nie należy się spodziewać, że zrobi dla kobiety coś nadzwyczajnego.

Szymon Majewski czuje się "młodasko", więc broda dodaje mu powagi... (Fot. Facebook/Szymon Majewski)

By tę dyskusję o kondycji współczesnej męskości okrasić odrobiną humoru, przypomnijmy, jak do kwestii zarostu odnosi się showman i satyryk Szymon Majewski.

"Brodę kazała mi zapuścić moja żona, bo bez zarostu wyglądam na leszcza, takiego chłopczyka. Jak żona chce mi dociąć, mówi, że jestem takim pomarszczonym bobasem. Po zapuszczeniu brody stwierdziliśmy, że w końcu, w wieku 47 lat, zacząłem przypominać chłopa” – przyznał.

Romanowska i Kruczyński współczesnego faceta określają jako "mężczyznę bez winy i wstydu". Często jest on inteligentny, zadbany i uroczy, zapowiada się na idealnego partnera życiowego. Ale, w obliczu problemów, staje się rozchwiany, nie potrafi wziąć odpowiedzialności za własne czyny...

 

Komentarze


 • Robol
  14 sierpnia, 11:25

  Polak goli się raz na tydzień, Francuz codziennie, Anglik jest ogolony zawsze...

 • To..
  15 sierpnia, 09:37

  Stare

 • M.m.m.m
  16 sierpnia, 08:08

  Brodą to nie lenistwo i stwarzanie pozorów. Broda to styl życia... Poza tym o brodę też trzeba zadbać, musimy ją przycinać, modelować, większość brodaczy stosuje olejki do zmiękczania zarostu. Wydaje się wszystkim że to z lenistwa, a tak naprawdę potrzeba nam więcej czasu żeby zadbać o zarast, niż zajęło by czasu ścięcia go na "0"... Pozdro dla brodaczy

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.10.2019
GBP 4.945 złEUR 4.278 złUSD 3.847 złCHF 3.889 zł

Sport


Reklama