Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bądź szczęśliwy, nie tylko dziś!

Bądź szczęśliwy, nie tylko dziś!
Dziś Międzynarodowy Dzień Szczęścia! (Fot. Thinkstock)
Szczęście to pojęcie względne - dla jednego to będzie znalezienie 5 złotych na ulicy, dla drugiego wygranie milionów na loterii. Jednak nie zawsze pieniądze decydują o szczęściu, które najbardziej odczuwają Finowie. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Szczęścia.
Reklama

Finlandia jest najszczęśliwszym krajem świata, Polska awansowała na 42. miejsce z 46. w ubiegłorocznej edycji, wyprzedzając m.in Włochy i Japonię - wynika z World Happiness Report 2018. W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów, zdominowanej jak w poprzednich edycjach przez państwa nordyckie, znalazły się poza Finlandią i Norwegią (najszczęśliwszym krajem 2017 roku), Dania, Islandia, Szwajcaria, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Szwecja, Australia.

"Ludzie mają zaufanie do rządu, ponadto w Skandynawii są silne systemy wsparcia społecznego" - skomentował wyniki podczas ich ogłaszania profesor Jeffrey Sachs z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

"Pieniądze szczęścia nie dają"? Coś w tym jest bowiem, jak zauważają autorzy raportu, Amerykanie tracą zadowolenie z życia, mimo że ich kraj coraz bardziej się bogaci. I tak Stany Zjednoczone spadły w zestawieniu na 18. miejsce z 14. w ubiegłorocznym rankingu.

Co ciekawe, jak zauważa Piotr Bucki, autor fiszek "Jak znaleźć szczęście?", ludzie szukają szczęścia tam, gdzie go nie ma i gdzie go nie znajdą. "Tymczasem istnieją naukowo sprawdzone sposoby, jak pracować nad dobrostanem, rozumianym jako pełne, dobre życie. Cywilizacja sugeruje nam: będziesz szczęśliwy, jeśli np. osiągniesz sukces. Nauka dowodzi, że jest odwrotnie. Najpierw szczęście, potem reszta" - przekonuje Bucki.

Bucki zauważa też, że mamy 40 proc. wpływu na to, czy jesteśmy szczęśliwi. "To wbrew pozorom bardzo dużo. Jest szereg małych nawyków, które regularnie powtarzane, potrafią wpłynąć na nasz poziom szczęścia. Trzeba tylko zrobić ten pierwszy krok - określić, czym jest dla nas szczęście, a następnie ustalić plan, jak je chcemy osiągnąć" - kwituje.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2018
GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

Sport


Reklama