Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak oczyścić miasto? Podlewać je...

 Jak oczyścić miasto? Podlewać je...
Czy to się sprawdzi...?
Reklama
Na szczytach wysokich budynków należy umieścić spryskiwacze, po czym rozpylać z nich wodę, jakbyśmy podlewali ogród - oto chiński pomysł na oczyszczanie atmosfery miast. "Taki zabieg pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i zwalczyć miejski smog, uciążliwy w wielu dużych miastach Chin i w innych krajach" - uważa Shaocai Yu z chińskiego Zhejiang University i North Carolina State University w USA.

Chiny należą do światowej czołówki regionów zanieczyszczonych pyłami atmosferycznymi (PM) - zawieszonymi w powietrzu cząstkami organicznymi i nieorganicznymi pochodzenia naturalnego (jak np. morska sól czy pyły z pustyni) albo produkowanymi przez człowieka. Fatalny stan powietrza w Chinach to konsekwencja intensywnego rozwoju gospodarczego i przemysłowego tego kraju.

Yu podkreśla, że zaproponowana przez niego metoda jest bardzo naturalna i dość łatwa z technologicznego punktu widzenia, a do tego skuteczna i raczej niedroga. Aby ją zrealizować, wystarczy wykorzystać już istniejące technologie i materiały, m.in. automatyczne głowice spryskiwaczy.

"Jeśli możemy poświęcać pół godziny na podlewanie ogrodów, równie dobrze tyle samo czasu możemy przeznaczyć na podlewanie otaczającej nas atmosfery, która dzięki temu może się stać czysta" - podkreśla chiński naukowiec.
 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.07.2019
GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

Sport


Reklama