Włosi celebrują Wielkanoc z colombą - ciastem w kształcie gołębicy

20 kwietnia obchodzić będziemy Wielką Niedzielę, czyli Zmartwychwstanie Pańskie. Tego dnia zasiądziemy wraz z rodzinami przy suto zastawionym stole, by wspólnie celebrować najważniejsze chrześcijańskie święto lub po prostu spędzić czas w gronie bliskich osób i odpocząć od codziennego zgiełku.
Wielkanocne menu obfituje w potrawy, których symbolika nawiązuje do odrodzenia, nowego początku oraz ogólnej pomyślności i dostatku. Serwować będziemy więc m.in. gęsty żur z jajkiem, pieczoną białą kiełbasę, pasztet, szynkę wielkanocną, jajka faszerowane w majonezie, a także słodkie frykasy – fantazyjnie udekorowanego mazurka, sernik i babkę drożdżową.
Choć w świątecznym jadłospisie nie może zabraknąć tradycyjnych przysmaków, nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o kulinarny eksperyment i zaskoczyć gości nieoczywistym deserem. Jednym z nich jest colomba, aromatyczne i efektowne włoskie ciasto.

Jak podkreśla pracujący w Polsce utytułowany szef kuchni, Andrea Camastra, który dla swoich restauracji zdobył łącznie aż siedem razy gwiazdkę Michelin, ów popularny w słonecznej Italii wypiek często mylony jest w naszym kraju z innym włoskim smakołykiem, panettone.
"Panettone to przysmak bożonarodzeniowy, natomiast Wielkanoc celebrujemy z colombą – aromatyczną brioszką" – wyjaśnia kucharz.
Ta puszysta babka, posypana migdałami i cukrem, często z dodatkiem kandyzowanych owoców, stanowi kwintesencję włoskiej tradycji paschalnej. Charakteryzuje się lekką strukturą i delikatnym, słodkim smakiem.
Proces wypieku do złudzenia przypomina ten stosowany w przypadku panettone, jednak colomba różni się od swojego bożonarodzeniowego odpowiednika formą.
Panettone to babka w kształcie okrągłej kopuły, której nazwa pochodzi od słowa panetto, oznaczającego bochenek chleba. Wywodzi się jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to kulinarnym przodkiem babki był zaczynowy chleb na miodzie.
Colomba natomiast w języku włoskim oznacza gołębicę, dlatego też jej kształt przywodzi na myśl ptaka symbolizującego paschalne pojednanie, pokój i niesienie dobrej nowiny. Wymyślona została na początku XX wieku przez cukiernika Angelo Mottę.