Ryga, czyli małe-wielkie miasto

Dowodem na to, że stolica Łotwy umacnia swoją pozycję na turystycznej mapie świata, jest również to, że niedawno zajęła drugie miejsce rankingu European Best Destinations 2025. Co warto zobaczyć podczas city-breaku w 600-tysięcznej Rydze?
"Ryga to najwyżej oceniana destynacja turystyczna w krajach bałtyckich i jedno z najbardziej pożądanych miejsc podróży w Europie. Ryga to małe-wielkie miasto - wszystko jest tu na wyciągnięcie ręki, co czyni ją idealnym miejscem dla osób szukających różnorodnych atrakcji w bliskiej odległości" – podkreślił w komunikacie Fredis Bikovs, dyrektor Ryskiej Agencji Inwestycji i Turystyki (RITA).

Według badania przeprowadzonego w 2024 roku wśród europejskich podróżników, 60 proc. respondentów docenia Rygę za jej bogactwo kulturowe, 51 proc. za gościnność, 45 proc. za bezpieczeństwo i łatwy dostęp do atrakcji, a 36 proc. wskazuje na jej przystępność cenową. Dla nas jest zatem idealną propozycją na tzw. city-break.
Oczywiście na uwagę zasługuje zabytkowe centrum Rygi, które w 1997 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jednym z jego najważniejszych zabytków jest Dom Bractwa Czarnogłowych, który stoi w samym sercu Starej Rygi, przy Placu Ratuszowym. Tej dawnej siedziby stowarzyszenia skupiającego bogatych kupców pochodzenia niemieckiego trudno nie zauważyć ze względu na bogato zdobioną fasadę.

Dalej, na liście obowiązkowych zabytków jest Pomnik Wolności, przedstawiający kobietę trzymającą trzy złote gwiazdy – symbole historycznych regionów Łotwy: Kurlandii, Liwonii i Łatgalii. Jest on symbolem dążenia Łotyszy do wolności i niepodległości.
Później można skierować swoje kroki do Ryskiej Katedry - największego i jednego z najstarszych kościołów średniowiecznych w regionie bałtyckim. Oprócz funkcji sakralnej jest także ważnym centrum muzycznym, gdzie odbywają się koncerty zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów.
Bardziej swobodnej atmosfery zasmakujemy na Rynku Centralnym.

"To jedno z najbardziej imponujących i fascynujących miejsc w mieście, gdzie można kupić niemal wszystko – od lokalnych przysmaków po rękodzieło. Jego historia jest równie ciekawa, jak sama oferta – pierwotnie budynek służył jako hangar dla niemieckich sterowców Zeppelin, a po otwarciu w 1930 roku stał się jednym z największych i najnowocześniejszych targowisk w Europie. Położony w samym centrum miasta, tuż nad rzeką Dźwiną, zyskał przydomek brzucha Rygi, podkreślający jego kluczową rolę w codziennym życiu mieszkańców" – dowiadujemy się z komunikatu Ryskiej Agencji Inwestycji i Turystyki.
A jeśli chcemy nieco uciec od tętniącego życiem centrum, na turystów czekają Mangalsala i Daugavgriva – położone nad Bałtykiem zielone dzielnice Rygi. To niezwykły atut, że w kilkanaście minut możemy znaleźć się w otoczeniu długich piaszczystych plaż, sosnowych lasów, które uczynią wypoczynek w Rydze kompletnym.