Dieta ketogeniczna może pomóc w leczeniu raka trzustki

Naukowcy z University of California w San Francisco (USA) próbowali ustalić, w jaki sposób żywy organizm radzi sobie z przetrwaniem podczas postu, wykorzystując własne zasoby tłuszczu.
Ludzie mogą przetrwać całe tygodnie bez jedzenia - częściowo dlatego, że organizm spala wówczas zmagazynowany tłuszcz. Podczas postu wątroba przekształca tłuszcze w ciała ketonowe, które wykorzystuje zamiast glukozy, normalnego źródła energii organizmu.
"Nasze odkrycia doprowadziły nas prosto do biologii jednego z najgroźniejszych nowotworów, raka trzustki" — wyjaśnił Davide Ruggero, profesor University of California w San Francisco oraz współautor artykułu.
Zespół profesora Ruggero jako pierwszy odkrył, w jaki sposób białko znane jako eukariotyczny czynnik inicjacji translacji (eIF4E) zmienia metabolizm organizmu, aby przestawić się na spalanie tłuszczu podczas postu. Ta sama zmiana dokonująca się dzięki eIF4E następuje również, gdy zwierzę jest na "tłustej" diecie ketogenicznej. Sugeruje to, że czynnik ten jest zaangażowany w wytwarzanie ciał ketonowych, proces zwany ketogenezą.

Naukowcy odkryli także, że nowy potencjalny lek na raka o nazwie eFT508 (obecnie w fazie badań klinicznych), blokuje eIF4E i szlak ketogeniczny, uniemożliwiając organizmowi metabolizowanie tłuszczu. Gdy naukowcy połączyli lek z dietą ketogeniczną w zwierzęcym modelu raka trzustki, pozbawione możliwości metabolizowania tłuszczów komórki nowotworowe głodowały.
"Mamy teraz niezbite dowody na to, że dieta może być stosowana wraz z istniejącymi wcześniej terapiami onkologicznymi, aby precyzyjnie wyeliminować nowotwór" - wyjaśniają naukowcy.
"Post był częścią różnych praktyk kulturowych i religijnych przez stulecia, często uważano, że sprzyja zdrowiu" - przypomina dr Haojun Yang, pracujący w laboratorium Ruggero i pierwszy autor badania.
Wiedząc, że rak trzustki może rozwijać się dzięki wykorzystaniu tłuszczu, a eIF4E jest bardziej aktywny podczas spalania tłuszczu, naukowcy najpierw zastosowali u zwierząt dietę ketogeniczną zmuszając guzy do korzystania wyłącznie z tłuszczów, a następnie podali lek przeciwnowotworowy. Wyeliminował on wówczas jedyne źródło pożywienia dostępne dla komórek nowotworowych, a guzy skurczyły się.
Zdaniem autorów, do leczenia innych postaci raka potrzebne będą różne kombinacje diety i leków.
Dobra skoro lek blokuje szlak metaboliczny trawienia tłuszczy to jak rozumiem nie wybiórczo, ale dla całego organizmu. Kacheksja przy nowotworach przewodu pokarmowego jest jedną z głównych przyczyn śmierci - to nie rak zabija, ale zagłodzenie. Jeśli ktoś jeszcze nie wie- komórka rakowa to normalna komórka na głodzie i bez włącznika "czas umierać", ale z wyłącznikiem " nieśmiertelność,rozrost i rozprzestrzenianie" oznacza to, że przy dostarczeniu minimalnej ilości pożywienia najpierw pożywienia otrzyma komórka rakowa, a potem reszta ciała- prędzej zagłodzisz siebie niż raka.