Mysz z zoo w San Diego trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa

Swoje imię otrzymał na cześć sławnego aktora Patricka Stewarta, odtwórcy roli kapitana Jean-Luca Picarda w serii "Star Trek". Teraz Pat sam jest sławny. Urodzony 4 lipca 2013 roku w San Diego Zoo Safari Park samiec myszy kieszonkowej z Pacyfiku (Pacific pocket mouse) został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest uznany za najstarszą mysz żyjącą pod opieką człowieka.
Mysz kieszonkowa z Pacyfiku występuje endemicznie w południowej Kalifornii. Zamieszkuje piaszczyste przybrzeżne gleby i zarośnięte szałwią wydmy w najbliższym sąsiedztwie oceanu. Zjada nasiona i niektóre owady. Uważano, że gatunek ten wyginął w latach 30., ale w 1994 roku odkryto niewielką populację na obrzeżach miasta Dana Point w hrabstwie Orange.
Enor-mouse news ð At 9 years & 209 days old, Pat the Pacific pocket mouse is officially the oldest living mouse in human care & was honored with the @GWR title today. This news is a big win for the tiny endangered species & will help raise awareness about wildlife conservation. pic.twitter.com/poVsw8jqjL
— San Diego Zoo Wildlife Alliance (@sandiegozoo) February 9, 2023
Obecnie kalifornijska mysz znajduje się na amerykańskiej liście zagrożonych gatunków zwierząt. Od kilku lat prowadzony jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku. Pat jest jednym z owoców tego programu.
Rekordzista otrzymał w swoim macierzystym ogrodzie zoologicznym tablicę upamiętniającą "sędziwy" wiek. W imieniu Pata przyjęła ją dr Debra Shier, która nadzoruje odtwarzanie populacji myszy kieszonkowej z Pacyfiku. Badaczka podkreśliła przy tej okazji, że wyróżnienie to jest niezwykle istotne dla zwierząt, o których ludzie nie wiedzą zbyt wiele, ponieważ nie należą one do kategorii "charyzmatycznej megafauny".
"Te pomijane, choć kluczowe dla funkcjonowania ekosystemu gatunki, często można znaleźć na naszych własnych podwórkach" – zauważyła naukowczyni.
Mysz kieszonkowa z Pacyfiku – jak zauważono na stronie organizacji San Diego Zoo Wildlife Alliance – waży tyle, co drobna moneta. Swoją nazwę zawdzięcza jednak nie wyjątkowo mikremu ciałku, a woreczkom w policzkach, w których przenosi pokarm i materiały do budowy gniazd.