Menu

Mysz z zoo w San Diego trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa

Mysz z zoo w San Diego trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa
Pat ma 9 lat co jest rekordowym wiekiem, jak na jego gatunek. (Fot. Getty Images)
Organizacja non-profit San Diego Zoo Wildlife Alliance poinformowała, że mieszkający w tym ogrodzie zoologicznym malutki gryzoń z ginącego gatunku Perognathus longimembris pacificus uhonorowany został wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Uznano go za najstarszą mysz żyjącą pod opieką człowieka.

Swoje imię otrzymał na cześć sławnego aktora Patricka Stewarta, odtwórcy roli kapitana Jean-Luca Picarda w serii "Star Trek". Teraz Pat sam jest sławny. Urodzony 4 lipca 2013 roku w San Diego Zoo Safari Park samiec myszy kieszonkowej z Pacyfiku (Pacific pocket mouse) został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest uznany za najstarszą mysz żyjącą pod opieką człowieka.

Mysz kieszonkowa z Pacyfiku występuje endemicznie w południowej Kalifornii. Zamieszkuje piaszczyste przybrzeżne gleby i zarośnięte szałwią wydmy w najbliższym sąsiedztwie oceanu. Zjada nasiona i niektóre owady. Uważano, że gatunek ten wyginął w latach 30., ale w 1994 roku odkryto niewielką populację na obrzeżach miasta Dana Point w hrabstwie Orange.

Obecnie kalifornijska mysz znajduje się na amerykańskiej liście zagrożonych gatunków zwierząt. Od kilku lat prowadzony jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku. Pat jest jednym z owoców tego programu.

Rekordzista otrzymał w swoim macierzystym ogrodzie zoologicznym tablicę upamiętniającą "sędziwy" wiek. W imieniu Pata przyjęła ją dr Debra Shier, która nadzoruje odtwarzanie populacji myszy kieszonkowej z Pacyfiku. Badaczka podkreśliła przy tej okazji, że wyróżnienie to jest niezwykle istotne dla zwierząt, o których ludzie nie wiedzą zbyt wiele, ponieważ nie należą one do kategorii "charyzmatycznej megafauny".

"Te pomijane, choć kluczowe dla funkcjonowania ekosystemu gatunki, często można znaleźć na naszych własnych podwórkach" – zauważyła naukowczyni.

Mysz kieszonkowa z Pacyfiku – jak zauważono na stronie organizacji San Diego Zoo Wildlife Alliance – waży tyle, co drobna moneta. Swoją nazwę zawdzięcza jednak nie wyjątkowo mikremu ciałku, a woreczkom w policzkach, w których przenosi pokarm i materiały do budowy gniazd. 

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2025
GBP 5.0664 złEUR 4.2479 złUSD 3.7430 złCHF 4.5369 zł

Sport