Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska choinka w drodze do papieża Franciszka

Polska choinka w drodze do papieża Franciszka
Transport 25-metrowej choinki wymaga odpowiedzialnej i przemyślanej operacji logistycznej. (Fot. Facebook/Ol-Trans)
Choinka z Polski, ścięta w Puszczy Rominckiej i będąca darem dla papieża Franciszka, po 7 dniach transportu dotarła do włoskich Alp. Przewożony przez Europę świerk wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców mijanych miejscowości oraz dziennikarzy.
Reklama

25-metrowa bożonarodzeniowa choinka z Lasów Państwowych musi być z uwagi na wielkość ładunku transportowana jedynie nocami. Drogę choinki relacjonuje w mediach społecznościowych Monika Rybka z firmy Ol-Trans z Bydgoszczy, która wiezie świerk do Watykanu.

Po tym jak świerk wyjechał z Ełku 11 listopada, podczas kolejnych nocy pokonywał trasę przez Radule, Skoszewy Zachodnie, Michałowice, Jędrzychowice, aż wjechał na niemieckie autostrady. Jak podała Rybka, tam podróż była zdecydowanie płynniejsza w porównaniu z polskimi drogami. Po tym świerk wjechał do Austrii, a następnie do Włoch. Po drodze wyjątkowe drzewko przyciągało mieszkańców i dziennikarzy. Transportujący choinkę do Watykanu udzielali wywiadów, odbierali życzenia i wpisy do kroniki.

Jak relacjonuje Monika Rybka, po drodze do naczepy z dużą choinką dołączył drugi samochód transportujący 51 mniejszych choinek przygotowanych przez Nadleśnictwo Maskulińskie z Puszczy Piskiej. Mniejsze drzewka będą dodatkową dekoracją Placu św. Piotra.

Jak podał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, mimo licznych zakrętów, łuków, rond, zwężeń dróg i innych utrudnień podczas dotychczasowej podróży, choinka przejechała ponad 1500 km i jest już na ostatniej prostej do Watykanu.

"Choinka czuje się dobrze, to znaczy, że nic się nie stało temu olbrzymiemu i cennemu ładunkowi"- dodał.

Świerk pospolity, który został wybrany do przekazania do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej. Był samosiejką, a jego wiek oceniono na około 70 lat. Według leśników, świerk jest zdrowy i dorodny, ma symetryczną i dobrze ukształtowaną koronę.

7 grudnia na Placu św. Piotra odbędzie się uroczystość zapalenia lampek na choince. W uroczystości weźmie udział papież Franciszek. Drzewko będzie udekorowane ozdobami przygotowanymi przez dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych.

Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w tamtym miejscu stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Tym razem będzie to dar Lasów Państwowych.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama