Menu

Londyn: Liczba śmiertelnych wypadków autobusowych wzrosła w ub. roku o prawie 20 proc.

Londyn: Liczba śmiertelnych wypadków autobusowych wzrosła w ub. roku o prawie 20 proc.
Autobusy w Londynie są często zatłoczone i stoją w korkach, ale wciąż są tańszą opcją podróżowania po mieście w porównaniu do metra i pociągów. (Fot. Getty Images)
Według najnowszych danych, w zeszłym roku w zderzeniu z autobusem w Londynie lub na jego pokładzie zginęło dwadzieścia osób. Wśród ofiar znalazło się 10 pieszych, dwóch rowerzystów i ośmiu pasażerów. Dla porównania, w 2023 r. liczba ofiar śmiertelnych w autobusach wyniosła 17, z czego siedem dotyczyło pieszych, co oznacza wzrost o 17% rok do roku.

Dane Transport for London pokazują, że między 1 stycznia 2014 r. a 31 grudnia 2024 r. doszło do 164 zgonów związanych z autobusami. Jednak liczba ta obejmuje też przypadki, w których pasażerowie zmarli w wyniku incydentów medycznych na pokładzie autobusu.

TfL był wielokrotnie naciskany, aby robić więcej w celu zmniejszania liczby zgonów na drogach. Firma zapewnia, że "podwaja wysiłki", aby zrealizować "wizję zero" burmistrza Londynu, polegającą na wyeliminowaniu śmiertelnych wypadków drogowych w stolicy do 2041 r. i zgonów w autobusach do 2030 r.

Liczba incydentów w 2024 r. – w tym tych, które spowodowały obrażenia pasażerów, pieszych lub innych użytkowników dróg – była najwyższa od 8 lat. Ponadto wzrasta ona od 5 lat, pomimo długoterminowego spadku liczby pasażerów autobusów.

W zeszłym tygodniu dziennik "The Standard" ujawnił, że liczba podróży autobusami spadła o sześć milionów w ciągu roku, głównie z powodu spadku prędkości autobusów – co oznacza, że ​​pasażerowie utknęli w nich na dłużej.

TfL oświadczyło, że autobusy są "najbezpieczniejszym sposobem podróżowania po drogach" i przewożą więcej osób niż jakikolwiek inny środek transportu publicznego.

Działania zaplanowane na 2025 r. w celu poprawy bezpieczeństwa obejmują m.in. przeprojektowanie kabiny kierowcy autobusu, aby była wygodniejsza, wyposażenie autobusów w kamery zamiast lusterek i przetestowanie powrotu dzwonka z Routemastera, który ostrzegał pasażerów, aby "trzymali się mocno", gdy autobus miał odjechać z przystanku.

Czytaj więcej:

Trasa najstarszej londyńskiej linii autobusowej nie zmieniła sie od ponad 100 lat

Londyn jest najdroższym na świecie miastem dla użytkowników transportu publicznego

    Komentarze
    • Celestyn76
      3 kwietnia, 15:39

      Piesi łażą jak święte krowy w Indiach ale najgorsza swolocz to rowerzyści sam jeździłem kiedyś dużo ale miasto się do tego nie nadaje jak chce się żyć pomicja ściga kierowców a rowerzyści i motocykliści łamią przepisy nagminnie bez żadnych konsekwencji

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport