Menu

Zły sen zwiększa poziom stresu

Zły sen zwiększa poziom stresu
Zły sen może zwiększyć poziom stresu danej osoby nawet o 30 procent. (Fot. Getty Images)
Niespokojny sen lub jego niewystarczająca ilość, mogą zwiększać poziom stresu o 30 proc. - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Reklama

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Nature Human Behavior" wynika, że niespokojny sen lub jego brak negatywnie odziałuje na funkcje kory przedczołowej, która wpływa na w działanie pamięci roboczej, planowaniu ruchów i działań, rozważaniu ich konsekwencji, a także hamuje spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne, których źródłem jest podwzgórze i układ limbiczny.

Badania, w których mierzono ilość snu i jego jakość, pozwoliły naukowcom ocenić, jaki będzie poziom stresu u uczestników badania następnego dnia. Podsumowując, badanie wykazało, że zły sen może zwiększyć poziom stresu danej osoby nawet o 30 procent.

Dorośli powinni spać od 7 do 9 godzin. (Fot. Getty Images)

"Badanie wskazuje, że niewystarczający sen wzmacnia poziom lęku i, przeciwnie, głęboki sen pomaga zmniejszyć taki stres" - wyjaśnia dr Eti Ben Simon z Centre for Human Sleep Science, główna autorka badania. "Osoby z zaburzeniami lękowymi często zgłaszają zaburzenia snu, ale rzadko poprawa snu jest uważana za kliniczne zalecenie obniżania lęku" - dodaje ekspert.

Według Sleep Council, nastolatki w wieku od 12 do 18 lat potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, podczas gdy dorośli w wieku od 18 do 65 lat powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin.

Komentarze
  • Jan
    11 listopada 2019, 14:27

    Ale semsacja!!!! Jak by ktoś tego nie wiedział kuźwa.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama