Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zioła - nie do przecenienia

Zioła - nie do przecenienia
Napary z ziół to samo zdrowie! (Fot. Getty Images)
W domowych apteczkach zawsze swoje miejsce znajdą zioła. Stosujemy je w przeziębieniu, wyczerpaniu, dla poprawy nastroju. Ziołowe napary mogą także wspomóc oczyszczanie organizmu.
Reklama
Reklama

Z różnych powodów w naszym organizmie mogą gromadzić się toksyny. Z pomocą mogą przyjść napary ziołowe, które przygotujemy w domu. Dobrym nawykiem będą napary ziołowe, wypijane na śniadanie, w miejsce kawy czy kakao.

Aby przyrządzić napar, wsypujemy łyżeczkę ziół leczniczych do szklanki, zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na pięć lub dziesięć minut pod przykryciem, aby się zaparzyły. Napar lekko przestudzony popijamy małymi łykami. Efekty picia ziół szybko będą zauważalne.

Naparem o właściwościach oczyszczających będzie ten, sporządzony z ziela skrzypu. Można go również stosować z dodatkiem innych ziół, np. mięty, lukrecji, anyżu i kopru włoskiego. Napar z tych składników oczyści płuca z flegmy i śluzu, gdy jesteśmy przeziębieni, a ponadto wpłynie na poprawę trawienia.

Oczyszczające właściwości ma także napar z tymianku. (Fot. Getty Images)

Oczyszczające właściwości ma także napar z tymianku. Nie wszyscy wiedzą, że tymianek ma właściwości poprawiające przemianę materii, a także dobrze wpływa na samopoczucie. Przede wszystkim jednak tymianek poprawia funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego i wątroby, przez co pomaga w usunięciu zanieczyszczeń z organizmu. W naparze dobrze jest połączyć tymianek z innymi ziołami. Mieszamy te same ilości suszonych ziół: tymianku, melisy, kwiatu lipy i dzięgla, wsypujemy je do filiżanki wrzątku, przykrywamy i zostawiamy na dziesięć minut, aby zioła się zaparzyły. Po tym czasie zioła są gotowe do spożycia.

Zioła to oczywiście wielki sprzymierzeniec w przeziębieniach, które dopadają nas jesienią i zimą. Tu oczywiście prym wiedzie lipa, a właściwie - kwiat lipy. Od stuleci znane są dobroczynne właściwości lipy, czyli działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i napotne. Lipa stymuluje wytwarzanie w organizmie interferonu, czyli związku o działaniu przeciwwirusowym. Napar lipowy można także podawać pomocniczo podczas zakażeń dróg oddechowych oraz zapobiegawczo przeciwko przeziębieniom i grypie.

Czy wyobrażamy sobie leczenie przeziębienia bez soku malinowego? Oczywiście, że nie. Sok z malin jest skuteczny przy zakażeniach dróg oddechowych i przeziębieniach. Ale też do przygotowania ziołowych naparów wykorzystuje się zarówno owoce jak i liście malin. Owoce maliny zawierają między innymi duże ilości witaminy C i z grupy B, karoteny, kwas salicylowy, pektyny. Wykazują działanie napotne, obniżające gorączkę. Napar łagodzi ból gardła, zwalcza infekcje dróg oddechowych.

Zioła to oczywiście wielki sprzymierzeniec w przeziębieniach, które dopadają nas jesienią i zimą. (Fot. Getty Images)

Obowiązkowym wyposażeniem domowych apteczek jest mięta. Lubimy jej chłodzący smak i miły aromat. Napar z liści mięty łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, pozwala pozbyć się niestrawności, wzdęć i nudności. Ponadto poprawia apetyt, działa przeciwbakteryjnie, uspakajająco oraz rozkurczowo. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza olejkom lotnym, garbnikom, flawonoidom oraz kwasom organicznym.

Popularne powiedzenie mówi: "rumianek i mięta do życia zachęta". Może przed sezonem zimowym sprawdźmy, co tak naprawdę mamy w domowej apteczce. Lipa, maliny, mięta, melisa, tymianek, skrzyp - przydadzą się na pewno.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama